Према саопштењу руског Центра за помирење непријатељских страна у Сирији, до уторка поподне потпуно је ослобођена од терориста територија источног Алепа, где живи више од 90.000 људи.
Наведено је да су за њих обезбеђени топли оброци и медицинска помоћ. Руски центар за помоћ цивилима доставио је десетине тона прехрамбених производа и лекова, а постављено је и 150 пољских кухиња.
Током последња 24 сата из делова града који су и даље под контролом терориста изашло је 507 бораца који су положили оружје.
Према подацима Центра, у складу са раније објављеном одлуком председника Сирије, 484 борца из редова локалних житеља одмах је амнестирано.
„Може се рећи да се одбрана терориста успавала и да сада беже махом најамници из других земаља, а одмах после њих почеће да се предају и наоружани сиријски опозиционари. Информације о помоћи коју руска војска пружа цивилима шире се посредством ’народног радија‘ прилично брзо. Због тога се може рећи да ће током децембра, до Нове године, Алеп вероватно бити потпуно ослобођен од терориста и почеће обнављање града, пре свега, животно важних социјалних сфера“, изјавио је Ивашов.
Он је уверен да ће ослобађање Алепа бити одлучујуће у читавој сиријској кампањи.
„Оно што ми данас видимо, то је потпуно другачија војска која ослобађа Алеп у поређењу са оном од пре годину дана. Они су професионалнији војници, усвојили су тактику борбе у граду, то је војска која изводи комплексну офанзивну операцију“, рекао је генерал-пуковник Ивашов.
Он, такође, сматра да се озбиљно побољшала координација свих снага ангажованих у правцу Алепа.
„То су и ирански одреди, и курдски, и Хезболах. Сви су почели да раде према јединственом плану и замисли и са јединственим циљем. И осећа се моћна рука која управља целим тим процесом“, констатовао је Ивашов.
Према његовом мишљењу, високу оцену заслужује и војно-дипломатски допринос.
„Валериј Герасимов, начелник Генералштаба Војске Русије, два пута се у последње време сусретао са турским колегом. И, очигледно, разговор се водио о координацији дејстава. И оно главно што је постигнуто јесте да је Турска престала да помаже Нусра фронту, пре свега, материјално и у људству. Извели су Турску из фазе активне борбе за Алеп“, рекао је Ивашов.
„На морално стање бораца очигледно је утицао и избор Доналда Трампа за председника САД и то што је он препоручио Пентагону, иако још није председник, да припреми операцију за уништење терористичких организација на Блиском истоку. Схвативши да неће бити подршке САД, дошло је до деморализације. Такође, на локално становништво, које су терористи у Алепу држали заробљеним, очигледно су добро утицале сиријске специјалне службе и пропаганда, тако да је и оно почело да пружа одговарајући отпор“, закључио је Ивашов.