Цунгу тврди да су се, током преговора са премијером Душком Марковићем, представници Албанаца консултовали са страним партнерима, али и да су договор подржале и званична Приштина и Тирана, преносе „Вијести“.
„Све време смо имали комуникацију, пошто је постојао интерес међународног фактора да се Влада што прије формира“, казао је Цунгу порталу македонском порталу „Малсиа“.
Не наводећи ко је албанским политичарима сугерисао да уђу у Владу, лидер „Форце“ је објаснио да је током разговора разумео да „не треба инсистирати на присуству међународних партнера приликом потписивања споразума са ДПС-ом“. Потпредседник „Форце“ Генци Ниманбегу је уочи избора изјавио да ће коалиција „Албанци одлучно“ бити дио Владе „само ако међународна заједница буде посредник у закључивању коалиционог споразума“. Ниманбегу је тада казао да ће Албанци ући у коалицију са свима који буду прихватили услов „да имамо посредника у постизборном споразуму који би омогућио поверење и кредибилитет да се споразум реализује до краја“.
Цунгу тврди да су међународне адресе упознате са текстом споразума и да ће пратити његово спровођење. Он је појаснио и да „Форца“ није задовољна како се проводио ранији коалициони договор са ДПС-ом, јер већина договореног није испоштована или је то делимично учињено.
„Иако смо имали посланика у парламенту, претходне четири године нисмо имали представника у власти. Сада имамо министра којег смо имали и раније, али и место потпредседника парламента које нам до сада није припадало. То је велики напредак“, казао је Цунгу.
Споразумом који су „Албанци одлучно“ потписали са лидером ДПС-а Милом Ђукановићем, између осталог, предвиђа се да се на пролећном заседању Скупштине усвоје измене закона о територијалној организацији којима Тузи постају пуноправна општина, као и да Албанци слободно користе националне симболе. Споразумом је договорено и да маслињаци у Валданосу буду враћени власницима до јуна наредне године, као и да се у наредних годину дана усвоји нови Закон о Морском добру, уважавајући и захтеве Општине Улцињ којим се тражи одређивање границе захвата као у осталим приморским општинама. Албанци су са ДПС-ом, како се наводи, договорили да нова Влада покрене измјене изборног закона којима ће се мањинама обезбиједити гарантовани мандати. Договорена је и децентрализација власти уз међународне препоруке.