Наводи се да је Путин имао улогу посредника између Саудијске Арабије и Ирана, који дуго нису могли да нађу заједнички језик у вези са регулисањем цена нафте.
Важна улога коју је одиграла Русија у закључивању споразума сведочи о њеном ауторитету на Блиском истоку, који је у последње време вишеструко порастао, наводи агенција.
Према наводима Ројтерса, председник Русије је разговарао о перспективама тог споразума са саудијским принцем још у септембру на самиту Г20 у Кини. Тада су земље ОПЕК-а на неформалном састанку у Алжиру усагласиле ограничење експлоатације нафте, али су били потребни додатни дипломатски напори да се постигне договор о конкретним лимитима за сваку од земаља.
Камен спотицања су били затегнути односи Саудијске Арабије и Ирана. Техеран је тражио да његова квота омогући обнављање нивоа експлоатације нафте из периода пре увођења западних санкција.
Умешаност обе земље у сукоб у Јемену и традиционално лоши односи арапске сунитске монархије и шиитске исламске републике такође су били препрека за успех преговора.
Уочи састанка ОПЕК-а није било никаквих значајних назнака да ће се ситуација променити, али је посредовање Путина помогло Ријаду и Техерану да постигну компромис.
Успеху су у великој мери допринели и телефонски разговори руског лидера са председником Ирана Хасаном Роханијем, након чега су ирански шеф државе и министар за нафту Сабах Зангане успели да добију дозволу врховног верског лидера Ирана ајатолаха Алија Хамнеја да склопе споразум, наводи Ројтерс, преносећи изјаву извора блиског иранском духовном лидеру.