Русија неће прихватити покушаје САД да на њу изврше притисак и задржава право да одлучно одговори на непријатељска дејства, наведено је у новом концепту руске спољне политике.
„Русија не признаје екстериторијалну јурисдикцију САД изван оквира међународног права, не прихвата покушаје војног, политичког, економског или било ког другог притиска и задржава право да одлучно реагује на непријатељска дејства, укључујући јачање националне одбране и усвајање реципрочних или асиметричних мера“, наведено је у концепту.
Према тексту документа, Русија стварање глобалног противаректног система САД посматра као претњу и задржава право да преузме адекватне мере.
„Руска Федерација полази од тога да су преговори о даљем смањењу стратешког офанзивног наоружања могући само уколико се узму у обзир сви фактори, без изузетка, који утичу на глобалну стратешку стабилност“, наведено је у тексту.
У концепту нове руске спољне политике наведено је, такође, да ће Русија учествовати у усавршавању механизама за спровођење санкција Уједињених нација, како би се избегле једностране принудне мере, усвојене противно Повељи УН и другим нормама међународног права.
Када је реч о Сирији, Русија се залаже за проналазак решења како би се сачували јединство, независност и територијална целовитост земље. Истовремено, главни циљ у борби против тероризма треба да буде формирање широке међународне коалиције.
Наводи се да је борба за доминацију у свету тренд савременог светског развоја, док политика САД и њених савезника, у виду политичких и економских притисака, подрива регионалну и глобалну стабилност. Такође, Русија очекује од САД да ће се на светској арени придржавати норми међународног права. Између осталог, Русија је заинтересована за иградњу односа са САД на основу узајамне одговорности за међународну безбедност.
Поред тога, Русија се негативно односи ка ширењу НАТО-а и приближавању инфраструктуре ка њеним границама, иако је спремна за изградњу односа са Алијансом, али у равноправним условима.
„Европска унија остаје важан економски и спољнополитички партнер Русије, а Москва је заинтересована за стабилно и предвидљиво партнерство“, пише у тексту. Такође, наводи се да визни режим представља највећу баријеру када је реч о развоју односа, а укидање виза би постало импулс јачању сарадње.
Истовремено, Русија ће користити нове технологије како би ојачала позицију руских медија у свету, али и заштитила сопствену информативну безбедност.
Када је реч о Арктику, у концепту се наводи да ће Русија радити на томе да се њено присуство у тој зони прошири, те да ће се чврсто супротстављати било каквим покушајима да се у њу убаце елементи конфронтације и војног супротстављања.
У концепту се, такође, истиче да Русија подржава формирање зона слободних од нуклеарног оружја, као и осталих типова оружја за масовно уништење, као и да ће наставити да се придржава договора о неширењу нуклеарног наоружања.
Додаје се да опасност од ратова, између осталог и нуклеарних, није висока, иако су у порасту ризици од увлачења појединих земаља у регионалне конфликте.