Младен Иванић сматра да ситуација на Балкану „доминантно зависи од односа у троуглу Загреб—Сарајево—Београд“ и предложе тројни састанак лидера БиХ, Србије и Хрватске. То би, по његовом мишљењу, допринело смиривању напетости и имало позитивне импликације по цео регион.
„Та идеја коју сам изнео мислим да има шансе да се развије, не до краја ове године, али сигурно у првој половини идуће. Од ње би, уверен сам, сви имали користи, и из тог разлога сматрам да ће она наићи на позитивне реакције. Она је изнета и сада је на другим учесницима да на њу одговоре“, рекао је Иванић за Спутњик додајући да пре свега ту мисли на лидере држава ван Босне и Херцеговине.
Председник Председништва БиХ се осврнуо и на одлуку Уставног суда БиХ који је поништио резултате референдума о Дану Републике Српске, одржаног 25. септембра.
„Из онога што су медији објавили испада да је Уставни суд поништио резултате референдума. То тек не разумем, јер не видим како се могу поништити резултати… Резултати су познати, више од 99 одсто становништва Републике Српске жели да се 9. јануар обележава као њен празник. Ту политичку вољу нико више не може да промени. Сви покушају да се ту нешто уради, да неко наметне српском народу празнике и да одређује правила по којима ће се он понашати, у старту су осуђени на пропаст. И са референдумом и без њега јасно је да ће 9. јануар бити празник. Све политичке тензије које се развијају су контрапродуктивне и то само показује да не може нико ником у БиХ наметати шта мисли да је исправно. Српски народ ће 9. јануар славити, и ми имамо механизме и начине како то можемо да обезбедимо и како можемо, да употребим тај термин, ’заобићи‘ те одлуке Уставног суда. Формално их испоштовати, а у суштини сачувати 9. јануар као свој највећи празник“, истиче Иванић, који се ових дана вратио из Брисела.
Говорећи о тој посети, Иванић је рекао да се сусрео са председником Европске комисије Жан-Клод Јункером.
„Ово је био први пут да је он примио некога са простора БиХ у свом мандату. Разговор је био врло позитиван, ја господина Јункера знам дуги низ година, и осетио сам да врло високу спремност и врло позитиван однос према нама, рекао бих чак и мало позитивнији него што сам очекивао. То је добро, јер доскора је био негативнији него што смо то заслужили. То значи да ми сада имамо подршку и да ћемо 9. децембра добити упитник, а да БиХ чека обавеза да на њега одговори. Ми ћемо сасвим сигурно стићи да то урадимо у неком периоду од шест до девет месеци, али је више него јасно да ћемо тешко добити статус кандидата док се не реше нека политичка питања, као што су избори у Мостару и спровођење одлуке Сејдић—Финци. И једна и друга тема су доминантно теме односа између Бошњака и Хрвата, тако да је евидентно да би, ако се то не реши, БиХ могла постати талац тих односа. Зато мислим да је огромна обавеза мојих колега у Федерацији да обе ове теме што је могуће пре разреше“, каже Иванић.