Федерална служба безбедности Русије је добила информације о припреми великих сајбер-напада иностраних специјалних служби на руски финансијски систем. Према информацији службе, напади би моли да почну 5. децембра 2016. године. Њихов циљ је дестабилизација финансијског система Русије и великих банака земље.
„Током оперативне истраге установљено је да се моћни сервери и командни центри за извођење сајбер-напада налазе у Холандији и припадају украјинској компанији ’Блејзинг фаст‘. Планирано је да сајбер-напад буде праћен слањем великог броја СМС порука и објављивањем на друштвеним мрежама провокационих саопштења о кризи у кредитно-финансијском систему Русије, банкарству, и о одузимању лиценци једном броју водећих федералних и регионалних банака. Акције су усмерене против десетак градова Руске Федерације“, саопштила је ФСБ.
ФСБ спроводи потребне радње за неутрализацију претњи економској и информативној безбедности.
Банке су упознате
Централна банка (ЦБ) је упозната са сајбер-нападима који се припремају на финансијски систем Русије и тесно сарађује са безбедносним структурама за њихово спречавање, саопштио је извор Руске службе новости који је упознат са ситуацијом. Банка Русије заједно са Министарством за комуникације израдила је мере за спречавање хакерских напада, саопштила је прес-служба регулатора.
„Оодељење Банке Русије за борбу против хакерских напада поседује све информације о ситуацији и налази се у сталном контакту са безбедносним структурама и са банкама. Ситуација се налази под контролом. Банке су добиле потребне инструкције“, саопштио је представник ЦБ.
У ЦБ су подсетили да је крајем 2014. године већ било сличних покушаја дестабилизације ситуације. Тада је руски финансијски систем успео да спречи информационе нападе.
У вези са могућим информационим нападима, „Сбербанка“ је повећала мониторинг сајта и друштвених мрежа, саопштио је заменик представника те банке Владислав Кузњецов.
„То је управо тај тип напада (информациони напади) који ствара забринутост код становништва, сеје панику и муњевито се шири“, рекао је он.
Кузњецов је подсетио на искуство из 2014. године, нагласивши да су тада под утицајем информативних напада клијенти „Сбербанка“ масовно затварали своје рачуне и скидали новац. Сада „Сбербанка“ ради у нормалном режиму, наводи прес-служба банке.
О спремности свог система сајбер-заштите на одбијање нападе изјавили су и у ВТБ банци.
Оператори се спремају
Према подацима ФСБ, сајбер-напад на руски финансијски систем ће бити праћен масовним слањем СМС-ова и објавама на друштвеним мрежама. Ова саопштења ће имати провокациони карактер — Русе ће плашити финансијском кризом, а планиране су и дезинформације о повлачењу лиценци једног броја банака.
Министарство телекомуникација и Централна банка су одржали саветовање са телекомуникационим оператерима, телекомуникационим компанијама су послате инструкције о акцијама у случају напада.
Симетрични напад
Централна банка треба да размотри могућност стварања заштитне инфраструктуре типа националног платног система од сајбер-напада на руске банке, сматра шеф асоцијације регионалних банака, представник Комитета Државне думе за финансијско тржиште Анатолиј Аксаков.
Број сајбер-напада на државу и банкарски систем Русије расте и информациони рат је крајње популаран вид борбе у савременом свету, сматра водећи експерт за информациону безбедност „Инфо воч“ Марија Воронова.
„Симетрични одговор може постати комплексно обезбеђивање информационе безбедности на нивоу државе, банкарског система и грађана. За то је важно, не само техничка средства заштите, већ и контрамере усмерене на борбу против информационог утицаја“, изјавила је она.
По мишљењу експерта, банакарски систем поседује заштиту за супротстављање сајбер-нападу. Међутим, информациони напади ће бити усмерени против грађана Русије и могу изазвати панику.