Николић је изразио захвалност за помоћ коју Руска Федерација пружа српском народу при изградњи Храма Светог Саве у Београду и оценио да је то још један доказ великог пријатељства између две земље.
Он се посебно захвалио руском председнику Владимиру Путину и компанији „Гаспромњефт“ која је обезбедила средства за те радове.
„Српској и светској јавности данас представљамо исконску везу између српског и руског народа, које се показује најпре на овој макети, а потом и на куполи Храма Светог Саве. Та веза ће трајати дуже од свих нас, а можда је и сам Свети Сава та веза због које никоме од нас не пада на памет не само да радимо једни против других, него ни да не помислимо лоше једни другима“, рекао је Николић.
Председник Николић, који је и председник Главног одбора друштва за подизање Храма, рекао је да је ове године и Влада Србије први пут у историји градње Храма одвојила новац директно из буџета за завршетак радова.
„Србија се полако уједињује око Храма Светог Саве. За многе је то била грађевина коју ће неко некада да заврши. Мислим да за све нас треба да буде грађевина која ће бити завршена док смо ми на земљи“, истиче Николић.
"Храм Светог Саве постаје један од центара православља у савременом свету. Не можемо, а да се не поносимо тиме да руска страна учествује у изради унутрашњих украса Храма. Сигурни смо да ће 1230 квадратних метара куполе до наредне јесени засијати бајковитим светлом", рекао је Чепурин.
Присутнима су се обратили и Александар Дибаљ, члан Управног одбора компаније „Газпромњефт“, главног спонзора извођења радова, епископ топлички Арсеније и Љубов Глебова, директорка руске Федералне државне агенције „Россотрудничество“, а директним преносом је омогућено да се прати како теку радови у самом Храму.
Радови у Храму се изводе у оквиру програма „Гаспромњефта“ за подршку хуманитарним пројектима у области културе и за очување историјског наслеђа Србије на основу недавно потписаног уговора о донацији средстава те компаније у износу од четири милиона евра Српској православној цркви преко Међународне друштвене организације „Московски међународни фонд подршке Унеска“.
Завршетак радова на куполи планиран је за крај 2017. године, а њима руководи академик и члан Руске академије уметности народни уметник Русије Николај Мухин.
Макета ће бити трајно смештена у изложбеној сали Руског дома у Београду све до завршетка радова у самом Храму, уз слободан улаз за све посетиоце, док ће се унутар макете истовремено емитовати жива слика са процеса постављања мозаика у Храму.