Представнички дом америчког Конгреса усвојио је у петак нацрт буџета за одбрану за 2017. годину, који садржи забрану да се издвајају средства за билатералну војну сарадњу америчке и руске владе.
Забрана ће бити на снази док Русија „не прекине окупацију територије Украјине и агресивна дејства која угрожавају територијалну целовитост Украјине и њен суверенитет, као и чланице НАТО-а“. Један од услова је и да Русија поштује Мински споразум о прекиду ватре на истоку Украјине.
„Ова одлука Конгреса САД практично неће утицати на дејства наше војске у Сирији. Навикли смо на то — Русија ће се изборити сама. Утолико пре што је и без ове забране сарадња наших двеју земаља у војној сфери, благо речено, била далеко од жељене“, рекао је Клинцевич.
Према његовим речима, амерички законодавци нису тако наивни да то не би схватали.
„Њихову одлуку треба посматрати, пре свега, као сигнал будућем председнику Доналду Трампу као својеврсни нови табу“, рекао је Клинцевич.
Русију не интересује сама ова одлука „у којој нема апсолутно ничег новог, него реакција Трампа“, рекао је руски сенатор и додао да ће се та реакција тешко чути пре 20. јануара, за када је заказана инаугурација новог председника.
„У сваком случају, већ сад је јасно да ће Трамп бити принуђен да савлада мноштво препрека, да сломи много стереотипа ако је заиста заинтересован за сарадњу с Русијом“, додао је Клинцевич.