То је за АФП потврдила портпаролка Беле куће за националну безбедност Емили Хорн.
Агенција оцењује да Трамп ризикује да изазове бес Кине тим позивом властима Тајвана.
Са тим острвом, које Кина сматра делом своје територије, САД су прекинуле дипломатске везе 1979. године, када је прихваћена политика „једне Кине“.
АП оцењује да је „изузетно необично, вероватно и без преседана, да амерички председник или новоизабрани председник САД разговара директно са тајванским лидером“.
Агенција подсећа да су САД прекинуле дипломатске везе са Тајваном када су дипломатски признале Кину кроз комунистичку власт Пекинга, иако Вашингтон и даље има блиске незваничне везе са Тајваном.
Трампов транзициони тим је навео да су двоје лидера скренули пажњу на постојање „блиских економских, политичких и безбедносних веза“ које постоје између Тајвана и САД.
Трик Тајвана?
Министар спољних послова Кине Ванг Ји рекао је да је телефонски разговор председнице Тајвана Доналду Трампу био „трик Тајвана“.
Он је додао да тај „трик не може да промени политику једне Кине“.
„Не мислим да ће то променити политику једне Кине, коју је САД годинама заговарала. Та политика је камен темељац наших односа, а ми не желимо никакво уплитање или нестанак те политике“, рекао је министар за једну телевизију у Хонг Конгу, преноси АФП.
У саопштењу из кабинета председнице Тајвана наведено је да се председница радује оснаживању билатералних односа и ближој сарадњи Тајвана и САД, преноси АФП.
„Председница је такође рекла Трампу да се нада да ће САД наставити да подржава напоре Тајвана да више учествује у међународним догађајима у будућности. Њих двоје су разговарали и о оснаживању националне безбедности како би се побољшао живот обичних људи“, наведено је.
Трамп је на Твитеру навео да га је председница Тајвана позвала да му честита на победи и да јој је захвалио на томе.