Амерички Стејт департмент навео је у саопштењу да су лажном амбасадом управљали криминалци, држављани Гане и Турске, као и један адвокат из Гане који се бавио имиграционим питањима.
Како јавља РТ, наводна амбасада је радила око 10 година на једном поседу у престоници Акри, где се такође налази и права амбасада САД.
Испред зграде лажне амбасаде вијорила се америчка застава три дана недељно, док је унутра била окачена фотографија председника Барака Обаме.
Наводна амбасада издавала је лажна документа клијентима по цени од 6.000 долара.
Услуге амбасаде рекламиране су путем флајера и билборда у Гани, Обали Слоноваче и Тогу, а заинтересовани су долазили и из најудаљенијих делова Западне Африке.
Поред виза, „конзуларни службеници“ издавали су и лажне банкарске рачуне, школска сведочанстава и крштенице.
Рад лажне амбасаде одвијао се несметано због сарадње са корумпираних званичницима и могућношћу да добију легитимне бланко документе, наводи Стејт департмент.
Fake US embassy in Ghana ran by Turks, by Naija standard of fraud that deserves a grade A award.. pic.twitter.com/8Mt6Ms8hvK
— Wale Gates 🇳🇬🇬🇧 (@walegates) December 3, 2016
Специјалне полицијске снаге извеле су рацију и заплениле око 150 пасоша из 10 земаља, правих и лажних виза из САД, зоне Шенгена, Индије и Јужне Африке, као и фалсификоване личне карте, заједно са лаптоповима и мобилним телефонима.
Власти још увек трагају за неколико осумњичених, а званичници Гане контактирали су и Интерпол.
Осим овог случаја, основано се сумња да је у Акри радила и лажна амбасада Холандије, наводи РТ.