Победник председничких избора у Аустрији, Александер ван дер Белен, више пута је јавно истицао да позитивно гледа на процес ширења Европске уније на Западни Балкан.
„Званични Беч би требало да помогне земљама региона у процесу евроинтеграција, јер ниједна друга земља са њима нема тако тесне економске и историјске односе“, рекао је у једном од интервјуа које је дао уочи избора.
Драган Ђукановић, потпредседник Центра за спољну политику, у осврту на исход аустријских избора, за Радио Спутњик каже да је, иако су истраживања јавног мњења показивала да је противкандидат Норберт Хофер имао одређену предност, резултат ипак био, како наглашава, „на неки начин непредвидив“.
„Мислим да се Аустријанци нису определили за неке суштинске унутрашње, па ни спољнополитичке промене, већ су јасно показали да желе да очувају неку врсту статуса кво“, каже Ђукановић.
Ипак прогрес за десницу
Упитан шта нам то говори о тренутној позицији десних странака у Аустрији, а шта о могућем односу деснице и левице у Европи у блиској будућности, Ђукановић одговара да, по његовом мишљењу, десници у читавој Европи упркос свему следи „још једна фаза прогреса“.
„У наредном периоду то ће вероватно показати, у извесној мери, и избори у Француској и у Немачкој. Очигледно је да левица још увек нема довољно квалитетне одговоре на бројна питања, пре свега у вези с економском кризом и огромним социјалним раслојавањем. Очекују нас два паралелна процеса — први је привремено јачање деснице у одређеним државама, међу којима су и водеће државе ЕУ, и оно ће потрајати још извесно време. С друге стране, ту је нужност за одређивањем једног јасног курса европске левице.“
На питање како тумачи одлуку аустријских бирача да се ипак определе за Ван дер Белена — да ли као страх од промена, или као неку врсту задовољства тренутном позицијом земље у ЕУ и бенефитима које званични Беч ужива захваљујући чланству у европском блоку — Ђукановић каже да му се чини да се кроз изборе практично преломила чињеница да су се те две ствари помешале: присутна је нека врста сатисфакције бирача тренутним стањем, али су бенефити које Аустрија има од чланства у Европској унији за ту земљу такође веома значајни.
Без промене курса
Наш саговорник, међутим, напомиње да, када је реч о Западном Балкану, иако се гласање завршило великим преокретом у односу на већину предизборних предвиђања, нови аустријски председник у суштини не доноси ништа ново ни за регион, ни за Србију.
„Неће ту бити никакве промене спољнополитичког курса — Аустрија ће и даље недвосмислено подржавати европски пут Београда, што је и до сада показивала. Мислим да ће у овом делу Европе подршка Беча евроинтеграцијама Србије, али и остатку Западног Балкана, и у наредном периоду бити одлучујућа“, оцењује Драган Ђукановић.
Иначе, од могуће победе десничарског кандидата Норберта Хофера на председничким изборима у Аустрији стрепеле су земље Запада, јер је постојала могућност да такав исход резултира захтевом за иступање земље из Европске уније, што би десничарским снагама широм Старог континента дало „ветар у леђа“.