Председник Владе Србије Александар Вучић примио је данас представнике парламентарних странака и културних установа Срба из Црне Горе на челу са лидером Нове српске демократије Андријом Мандићем, који су му пренели забринутост за положај српске заједнице у тој земљи, а он најавио материјалну помоћ српске владе.
Вучић је рекао да ће Србија увек да буде уз српски народ, за очување његовог националног идентитета и ван граница Србије, и да ће колико може, у складу са својим скромним могућностима, да помогне српске установе културе у Црној Гори, наведено је у саопштењу Канцеларије Владе Србије за сарадњу с медијима.
Један од чланова српске делегације из Црне Горе, председник Управног одбора Института за српску културу Будимир Алексић рекао је за Спутњик да је у отвореном, садржајном и конструктивном разговору, који је трајао више од сат времена, Вучићу предочен тежак положај српског народа — да су, како је рекао, Срби у Црној Гори грађани другог реда.
„Актуелна власт над Србима спроводи бруталну политичку, културну и националну дискриминацију и сегрегацију. Ми смо рекли да Србија као држава која је матична држава свих Срба треба да помаже српске просветне, културне и образовне установе. Председник Владе је обећао да ће Србија, у складу са финансијским могућностима, помагати рад тих установа и да ће то бити реализовано у наредном периоду“, рекао је Алексић, истичући да је договорена даља сарадња, њен континуитет и модалитети.
„Горући проблем је да држава Црна Гора, у којој има 32 одсто Срба, не финансира ниједну културну, ниједну научну, ниједну образовну установу српског народа у Црној Гори. А знамо сви да се управо у културним и научним установама најбоље и најдуготрајније чува српска национална свест, национални идентитет и опстанак једног народа“, пренео је Алексић.
Он је напоменуо да ће о проблемима Срба разговарати и са тек формираном новом владом Црне Горе, подсећајући да је било разговора и са старом владом, али не и резултата.
Ја сам као председник Управног одбора Института за српску културу прошле године имао састанак са министарком науке Црне Горе која је обећала одређену помоћ, али од тога ништа није било. Ми смо тражили од Владе Црне Горе да она буде оснивач Института за српску културу као научне установе која ће се бавити српском културом која у Црној Гори постоји хиљаду година“, рекао је Алексић.
Она, као и секретар владе Жељко Штурановић, пошто смо се обратили и председнику тадашње владе Милу Ђукановићу, рекли су нам да они немају новца, да он није предвиђен буџетом за текућу годину. Министарка је додала да ће упркос томе наћи начина да се помогне рад Института, али од тог обећања није било ништа, напоменуо је он.
Председник Народне демократске партије Милан Кнежевић изразио задовољство због разговора који су имали са Вучићем и најављеној помоћи за функционисање српских установа културе, али и недвосмисленом ставу о војној неутралности Србије.
„Копредседник Демократске народне партије (ДНП) која у свом програму има концепт војне неутралности, инсистирао сам од премијера Србије Александра Вучића да ми јасно и недвосмислено каже да ли ће Србија и даље остати војно неутрална или има намеру да кроз форму НАТО интеграција постане чланица Алијансе. Добио сам јасан одговор да ће Србија бити и даље војно неутрална“, рекао је Кнежевић за Спутњик.
Он је рекао да је на састанку подсетио на декларацију и споразум који су Српска напредна странка, ДНП и Нова српска демократија потписале са Јединственом Русијом у јуну на конгресу Јединствене Русије и саопштио још једном да у Србији види носиоца идеје о војној неутралности.
„Војна неутралност би требало да обухвати и Македонију и Републику Српску и Црну Гору, да то буде такозвани Б4 концепт, четири државе на Балкану које би на форми војног неутралитета градиле своје односе и били гарант мира и стабилности на Балкану“, рекао је Кнежевић за Спутњик.
У делегацији Срба из Црне Горе на станку са Вучићем били су и Блажо Паповић испред Матице српске, Момчило Вуксановић испред Српског националног савета и Симонида Кордић из Нове српске демократије.