„Видимо повећање руског присуства и утицаја на Западном Балкану. Ми се не боримо против пропаганде пропагандом, ми ћемо јој се супротставити кроз јавне дебате, јер верујемо да истина побеђује“, рекао је Столтенберг.
Притом је он нагласио да Алијанса „не жели сукоб са Русијом, али верује у суверено право сваке државе да доноси одлуке о својој будућности“.
„Видео сам саопштења о учешћу руских грађана у озбиљним инцидентима у Црној Гори на дан гласања. Ово питање истражују власти у Црној Гори. Знам да је Србија помогла да се разјасне чињенице о том инциденту у Црној Гори на дан гласања“, додао је генерални секретар НАТО-а.
Генерални секретар НАТО-а је 24. новембра оптужио Русију да покушава да утиче на суседне земље, не обазирући се на то што је време када је Европа била подељена на сфере утицаја остало позади.
НАТО позива Русију на разговоре о прекиду ватре у Сирији
Шефови МИП-а земаља-чланица НАТО-а позвали су на прекид борби у Сирији и политички дијалог свих зараћених страна.
„То што видимо данас у Сирији је хуманитарна катастрофа изазвана офанзивом снага режима Асада уз подршку Русије. Зато позивамо на хитни прекид насиља и наставак испорука хуманитарне помоћи“, рекао је Столтенберг, нагласивши да ће „свако одлагање прекида ватре водити ка новим жртвама“.
Џон Кери је изразио наду да ће ове недеље током разговора са Русијом „успети да убеде Москву да је потребан наставак политичких преговора и наставак преговора о прекиду ватре у Алепу“.
У исто време, према речима Столтенберга, коалиција на челу са САД „има успеха у борби против ДАЕШ-а у Ираку и Сирији“.
„ДАЕШ стално губи територије. Када падне Мосул, локалне власти ће морати да бране ту територију. Зато стварање локалних војних резерви остаје за нас првостепени задатак“, рекао је генерални секретар НАТО-а.