Тужилаштво Хашког трибунала завршило је тродневно изношење завршне речи у случају генерала Ратка Младића, бившег команданта Војске Републике Српске. Тужилаштво је предложило да суд осуди Младића на казну доживотног затвора.
„Завршна реч коју је тужилац изнео у ова три дана за нас је изненађење у смислу онога што јавност није могла да види, а то је апсолутни недостатак доказа којим поткрепљује своје драматичне тврдње. Чак смо утиска да се ишло на додатну драматизацију како би се бацила димна завеса на недостатак доказа. Одбрана ће то у својој завршној речи веома јасно показати“, каже Дарко Младић.
Након изнете завршне речи тужиоца не постоји ни једна тврдња на коју одбрана генерала Младића нема одговор, наставља Дарко Младић. До момента када смо разговарали са њим, Дарко Младић се још није чуо са својим оцем, који још није био пребачен у притворску јединицу.
Чуо се, међутим, са браниоцима свога оца. У наредних неколико дана следи изношење завршне речи одбране.
„Одбрана ће веома јасно одговорити на оптужбе тужилаштва и показати да се тужилаштво искључиво служи манипулацијама. Оно што је занимљиво је да је на крају тужилац покушао да пребаци одговорност за цео рат и све жртве рата на генерала Младића, а сви знамо да је рат изазвао Алија Изетбеговић на наговор америчке администрације. Одбацио је мировни уговор и чак јасно рекао да ће жртвовати мир за суверену Босну“, објашњава Младић.
Оно што је примарни злочин у сваком рату, додаје он, то је злочин против мира, који није у мандату Хашког трибунала. Међутим, тужилаштво је, према речима Дарка Младића, покушало да генерала Младића означи као особу која је изазивала патње свих у босанско-херцеговачком грађанском рату.
„Ми сви јасно знамо, и то ће одбрана да покаже, да је Алија Изетбеговић гурнуо Босну у рат на наговор америчке администрације и тиме изазвао све патње које су се народима дешавале за време рата“, закључује Младић.
Генерал Ратко Младић је током грађанског рата у БиХ био командант Главног штаба Војске Републике Српске од 12. маја 1992. до краја рата, а са те функције је отишао 8. новембра 1996. године. За ратне злочине оптужен је 24. јула 1995. године. Друга оптужница донета је 16. новембра 1996, а измењена је 8. новембра 2002. године.
Ратко Младић скривао се од 1996. године до 26. маја 2011. године, када је ухапшен у селу Лазареву код Зрењанина. Након хапшења оптужница против Ратка Младића више пута је мењана. Према коначној оптужници, по којој се Младићу суди од пролећа 2012. године, бивши командант ВРС оптужен је за геноцид у Сребреници, прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ, који је у шест општина имао размере геноцида, терорисање становништва Сарајева дуготрајним гранатирањем и снајперисањем и узимање припадника мировних снага УН за таоце.