Писмо је потписало 12 републиканаца и 15 демократа, укључујући Ричарда Дурбина и Роба Портмана, оснивачe сенатског одбора за Украјину.
У писму су сенатори навели да „руска агресија према Украјини не престаје“ и, наводно, одбија да поштује њену територијалну вредност и суверенитет земље.
„Поново позивамо САД да појачају политичку, економску и војну подршку Украјини“, наводи се у писму.
Западне земље и Кијев су више пута оптуживали Москву за мешање у ситуацију у Украјини. Русија је овакве оптужбе негирала и окарактерисала их као недопустиве. Москва је више пута наглашавала да не заузима учешће у украјинском конфликту, да није умешана у догађаје на југоистоку земље и да је заинтересована за превазилажење политичке и економске кризе у Украјини.
„Закон магнитског“ добио светски статус
Амерички Сенат је придао тзв. „Закону Магнитског“, који предвиђа увођење санкција према иностраним грађанима и правним лицима за кршење људских права, глобални статус, раширивши његова дејства на друге земље.
Закон представља проширење тзв. „Акта Магнитског“, који су САД усвојиле 14. децембра 2012. године. Њим се уводе визе грађанима Русије који су умешани, по мишљењу конгресмена, у кршења људских права.
Документ под називом „Глобални закон Магнитског“ улази у пакет других закона, везаних за војни буџет земље који су усвојили сенатори и сада треба да га потпише амерички председник.
Тзв. „Закон Магнитског“ је назван у знак сећања на преминулог ревизора фонда „Хермитеџ капитал“ Сергеја Магнитског у московском затвору, објавило је Министарство финансија у априлу 2013. године. Он предвиђа усвајање виза и економских санкција према низу руских држава.