„Током посете Црној Гори, колима сам ишао у обилазак и наишао на паное са анти-НАТО порукама, које не бих рекао да су поставили локални људи. Више личи на плод илегално финансираног напора у циљу подривања подршке јавности за прикључивање савезу. Морамо да одговоримо на такве појаве, установимо одакле стижу, као и на који, вероватно илегалан, начин су финансирани. Све то мора да се заустави и заслужује одговор“, казао је Тарнер.
„Слобода мишљења је један од основних стубова демократије и незапамћен је скандал да у 21. веку грађанима Црне Горе било ко са стране забрањује и прети због изношења анти-НАТО ставова, односно подсећања на невине жртве агресије на СРЈ 1999. године“, наводи портал „Ин4с“ .
Портал додаје да је посебно злокобна Тарнерова најава да се „то мора зауставити“, мислећи притом на јавно противљење уласку Црне Горе у НАТО.
„Поставља се оправдано питање шта је следеће — да сви они који нису слепо за улазак у тај војни савез носе жуте траке или ће доћи Шеста флота и поново нас бомбардовати као 1999. године.“
Како пише портал, ништа мање није опасна ни Тарнерова оцена да „локални људи“ не стоје иза анти-НАТО порука, што имплицира да у Црној Гори треба да влада једноумље, односно да су сви они који су против НАТО-а убачени страни елементи. А са њима, по Тарнеру, треба поступити по кратком поступку.
Занимљиво ће бити видети како ће на ову идеологију, коју грађанима Црне Горе намеће амерички конгресмен, реаговати званични државни органи Црне Горе, односно да ли ће поручити да је у питању грубо и недопустиво мешање не само у унутрашње ствари једне земље, већ и рушење основних демократских принципа.