Новаковић је рекао Танјугу да је због тога синоћ предузета опсежна акција у Ковиљу и да су данас блокиране три улице уз воду у том селу у близини Новог Сада.
Према његовим речима, живина која је заражена птичјим грипом биће уништена, а „штета неће бити велика, јер се не ради о великом броју живине пошто није реч о фармама већ о мањим групама у газдинствима“.
Он је додао да ће држава надокнадити штету власницима.
Новаковић је апеловао на све држаоце живине да живину држе у затвореном простору, да је не пуштају напоље како не би долазила у контакт ни са комшијском живином ни са птицама-луталицама, које, како је појаснио, такође разносе вирус птичјег грипа, јер су долазиле у контакт са зараженим лабудовима.
Председник Јужнобачког округа је истакао да апсолутно не постоји опасност за здравље људи од ове заразе, да су ветеринарске екипе добро организоване, да су ангажовани сви ветеринари на подручју Новог Сада и да је Ветеринарска управа из Београда на лице места послала екипу стручних људи.
„Научни ветеринарски институт перманентно узоркује и прати сва сумњива обољења и сумњиво понашање код живине. Акција је контролисана, реал који је захваћен је контролисан, надам се да ширења заразе неће бити и још једном апелујем на држаоце живине да поштују савете стручњака и живину држе у затвореном како би се онемогућило ширење заразе“, закључио је Новаковић.
Појава птичјег грипа на подручју Ковиља детектована је 29. новембра и то код дивљих лабудова. Од тада је угинуло 15 јединки тих птица, а утврђено је, како је Танјугу рекао орнитолог у Покрајинском заводу за заштиту природе Марко Туцаков, да је седам лабудова угинуло као последица заразе птичјим грипом.