„С овим предлозима Турска и турски народ улазе у нови период, који подразумева јак Парламент и јаку извршну власт. То ће учврстити демократију и завршити епоху коалиције (коалиционих влада). Сутра ћемо поднети наш предлог Парламенту на разматрање“, изјавио је Јилдирим у петак, наступајући на митингу у граду Зонгулдаку на северу Турске.
Пре уношења нацрта закона у Парламент Турске очекује се да ће представници владајуће Партије правде и развоја и националистичке Партије националног покрета иступити са заједничком изјавом и представити пакет од 20 предлога за измену Устава.
Парламент ће уставне измене предложити на референдуму, уколико за то буде гласало више од 330 посланика. Референдум би могао да буде одржан у марту или априлу 2017. године.
Партија правде и развоја и Партија националног покрета, које имају 355 места у Парламенту, гласаће за референдум, док се друге две парламентарне, опозиционе партије — Народно-републиканска партија и прокурдска Партија демократије народа — залажу против увођења председничког уместо парламентарног система у Турској.
Парламентарни систем у Турској постоји од 1923. године, односно од оснивања Турске Републике.
Опозиција оптужује председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана да жели да успостави диктатуру.