Спомен-соба је посвећена сећању на киднаповане и убијене у јужној српској покрајини од 1998. до 2000. и до 2003. до 2004. године. На изложеним фотографијама представљено је 2.500 киднапованих и убијених цивила са КиМ — Срба, Рома, Горанаца и Албанаца — које су отели и убили припадници терористичке ОВК.
Председник Удружења Симо Спасић провео је министра Стефановића кроз поставку и истакао активности удружења на регулисању статуса породица цивилних жртава и постављања споменика свим жртвама са Косова и Метохије.
Министар Стефановић је у обраћању члановима породица киднапованих и убијених истакао да осећа огромно поштовање према свим људима који су дали своје животе на Косову и Метохији, борећи се за нашу земљу.
„Ужасан је осећај када знате да не можете их вратите, али можете да се борите бар за правду за те људе који су дали највише што може да се дâ. Морам да се сетим и последње жртве, припадника жандармерије Стевана Синђелића, којег је са наше стране административне линије мучки убио терориста. За све те људе морамо тражити истину и правду, да се њихове убице пронађу и казне по једнаким аршинима“, рекао је Стефановић.
Министар је истакао да су представници Владе Србије разговарали са представницима и тужиоцима новог Трибунала који треба да суди за злочине почињене над Србима.
„У тим разговорима изразили смо бојазан да је прошло много времена и да су многи докази намерно уништени, да су многи недоступни, да постоји огроман притисак на могуће сведоке и да је за тај процес веома важно да се потенцијалним сведоцима, Србима и Албанцима који могу да сведоче о злочинима почињеним пре свега над Србима, мора пружити заштита у складу са међунардним стандардима. У супротном, нико од њих није безбедан, знате да им је на Косову угрожен живот и да неће дозволити да сведоче. Суштина читавог нашег залагања је да се на исти начин обезбеди суђење које ће пружити утеху и правду породицама“, истакао је Стефановић.
Не оправдавамо убиство ниједног сведока, истакао је министар и додао да треба да одговарају и припадници нашег народа који су чинили злочине.
„То, међутим, не значи да треба да одговарају само Срби, већ да се одговара и за злочине над Србима. То нажалост у последњих двадесет година није био често случај. Много имамо ослобађајућих пресуда за оне који су убијали Србе, вадили им очи и затварали их у логоре и ми инсистирамо да се на то обрати пажња“, рекао је Стефановић.
Министар је током обиласка спомен-собе разговарао са породицама жртава и саслушао са којим се проблемима суочавају.