У разговору за Танјуг о томе шта би се све могло појавити као захтев Хрватске Србији да би дала сагласност на отварање поглавља у даљем приступном процесу, Томашићева је истакла шта би по њеном мишљењу морало да буде на листи захтева, а то је: да обезбеди права хрватској националној мањини каква српска мањина ужива у Хрватској, да реши питање несталих, да врати архив вуковарске болнице, да врати „отето“ културно благо, да обележи ратне логоре за хрватске цивиле и бранитеље на својој територији.
А, она лично, како каже, не би се либила ни покренути разговоре о ратној одштети.
„Рат је вођен на територији Хрватске, Хрватској је почињена невероватна штета и Србија то мора коначно признати“, сматра Томашић.
„Нажалост, српска страна досад није показала жељу за брзим и ефикасним решењима ниједног од ових питања, па се бојим да Хрватска нема друге него да блокира преговоре“, наводи она и додаје да „у противном, та отворена питања никад неће бити решена и наше две земље неће никад кренути напред“.
Према њеним речима, Хрватска је „пуно направила“, пре свега по питању повратка приватне имовине припадницима српске националне мањине, обнове њихових кућа и осигуравања других предуслова за сигуран повратак Срба у Хрватску.
То је, каже, уосталом, и ЕУ тражила од Хрватске за време преговора.
„Сад би било фер да Унија неке ствари тражи и од Србије. Нема бланко приступнице ни за кога. Није било за Хрватску, па нема ни за Србију“, уверена је Томашићева.
Она такође каже да би волела када би сва отворена питања, попут оних која су довела до хрватске блокаде поглавља 26, могла бити решена билатерално и тврди да Хрватска већ јако дуго то жели.
Међутим, песимиста је у погледу побољшања односа Хрватске и Србије, а кривицу за то види на страни Београда, који, како наводи, не показује жељу за брзо и ефикасно решавање било којег од отворених питања.
Стога, оцењује да Хрватска нема друго решење, већ да блокира приступне преговоре Србије са ЕУ.
Да подсетимо, Србија је у уторак у Бриселу отворила поглавља 5 и 25. Поглавље 26 није отворено јер је рампу за то спустила Хрватска.
Премијер Србије Александар Вучић рекао је да је Хрватска једина земља која је блокирала то поглавље, док су хрватски медији преносили да је у питању било више чланица ЕУ.