Меморандум су потписали генерални директор државне корпорације „Росатом“ Алексеј Лихачов, јапански министар економије, трговине и индустрије Хирошиге Секо и јапански министар образовања, културе, спорта, науке и технологије Хироказу Мацуно.
Међу кључним елементима сарадње јесте отклањање последица хаварије на нуклеарној електрани Фукушима 1, укључујући рад с радиоактивним отпадом и могуће радове на повлачењу хаварисане електране из експлоатације, наведено је у саопштењу „Росатома“.
Могуће је, такође, разматрање питања стварања јединствене руско-јапанске платформе за проучавање могућности унапређивања иновационих технологија на основу знања и искуства
У мају 2009. у Токију Русија и Јапан су потписали споразум о сарадњи у области коришћења нуклеарне енергије у мировне сврхе. Руски парламент је ратификовао споразум крајем 2010. године, а Јапан 6. децембра 2011.
Лихачов је подсетио да Јапан за сада нема планове о изградњи нових атомских енергетских блокова.
„Реч је о томе да је Јапан сада, након познатих догађаја, у сасвим другом положају – од 54 реактора само три је поново активирано. Због тога, наравно, мислим да у наредним годинама тешко да ће Јапан градити нове реакторе“, објаснио је Лихачов.
Најинтригантнија је перспектива партнерства Москве и Токија у области иновационих технологија затварања циклуса нуклеарног горива које су, како се сматра, неопходне за развој нуклеарне енергије. Према мишљењу стручњака, Русија заузима прво место у свету у овој области.