„Почаствован сам због позива (председника италијанске регије Венето Луке Заје) и искрено срећан због одличног разговора које смо имали са привредницима Венета“, изјавио је Вучић.
„Ми смо спремни и послаћемо наше привреднике који желе да улажу у Венето као што смо увек спремни да Зају и привреднике Венета примимо у Београду, у Србији“, рекао је премијер.
Како је напоменуо, велики број компанија из те регије ради у Србији „од ’Геокса‘ до ’Калцедоније‘ и очекујемо још већи прилив и њихов долазак код нас“.
Поручио је да Србија омогућава широко тржиште целе Европске уније. али и Русије и Турске, и указао да стога много тога може да се искористи као компаративна предност.
„Ми смо искрени пријатељи Венета и хвала још једанпут Заји, којем желим много среће и у политици и у економији и сваки напредак покрајини Венето“, подвукао је Вучић.
Венето је италијанска регија са преко четири милиона становника и 579 општина, на североистоку Италије.
Данас је једна од најбогатијих европских регија, са посебно израженим туризмом као привредном граном, и бележи прво место у Италији са преко 14 милиона туристичких посета годишње — у 2014. години, Венето је посетило чак 16,2 милиона туриста.
Богатство Венета се огледа и у великом развоју малих и средњих предузећа, од шездесетих година прошлог века до данас.
У тој регији је развијена текстилна индустрија, а посебно пољопривреда: узгој кукуруза, пшенице, кромпира и пиринча, и различитих врста воћа и винове лозе.
Венето је произвођач неких од најчувенијих врста вина, попут „Бардолина“, „Валполичеле“ и „Просека“.
Текстилна индустрија Венета подразумева неке од најпознатијих робних марки у свету, попут „Дизела“, „Риплеја“ и „Бенетона“.
Седиште је и фирми као што су „Де Лонги“ (кућни апарати), „Електролукс“ и „Геокс“, а у граду Агордо налази се „Луксотика“ — највећи произвођач наочара у Европи.