„Видели смо наставак разорних последица оружаних сукоба на цивилно становништво, били смо сведоци неприхватљивог губитка хиљада људских живота током преласка Средоземља и другде, као и раста популистичких покрета који настоје да избеглице и мигранте окриве за разне болести друштва“, наводи се у Бановој поруци.
Ипак, према његовим речима, у свом том метежу јављају се зраци наде, са забринутим грађанима и заједницама који отварају своја срца мигрантима.
Поред тога, има и обећавајућег међународног одговора, као што је Декларација о избеглицама и мигрантима усвојена на самиту УН у септембру .
„Сада је кључно да владе наставе да поштују своја обећања и да велике покрете избеглица и миграната усмере на начин који је саосећајан и укорењен у фундаментална људска права“, додао је генерали секретар УН.
Према његовим речима, Декларација је критични корак ка усвајању глобалног договора о безбедним и уређеним миграцијама у 2018. години.
За заштиту тих права неопходна је јача међународна сарадња и сарадња држава порекла, транзита и одредишта, која ће се заснивати на међународном праву и стандардима.
„Морамо одбацити нетолеранцију, дискриминацију и политику вођену ксенофобичном реториком… Они који злостављају мигранте и настоје да им нашкоде морају да одговарају“, истакао је Бан.
Шеф Међународне организације за миграције Вилијем Лејси Свинг изјавио је да се данас одиграва демографска револуција и „да је на нама да је претворимо у корист за све“.
„Узнемиреност коју видимо у политици око нас треба да послужи као аларм за припрему, а не за панику. Будућност треба да обликујемо, а не да је игноришемо, и треба да прихватимо неизбежност миграција, измену перцепција миграната у јавности и њихово боље интегрисање у наша друштва“, рекао је он.
Извор: Танјуг