Величина територије коју ће Американци на сутрашњој церемонији вратити Јапану износи 4.000 хектара. То је највећа територија коју ће Јапан добити назад након враћања острва Окинаве 1972. године.
Према подацима агенције Кјодо, у замену за враћање територије у том региону је изграђено шест хелиодрома које ће, наводно, користити амерички конверт–авиони „оспреј“. Једна од таквих летилица је недавно пала код обале Окинаве, изазвавши забринутост локалног становништва.
Гувернер Окинаве Такеси Онага, који тражи повлачење „оспреја“ из префектуре, нема намеру да учествује у церемонији предаје територије, саопштава агенција.
„Смањење зоне војних вежби у Окинави не поткопава обавезе и могућности сарадње са Владом Јапана и нашим партнерима у јапанској војсци“, наводи агенција речи генерала Лоренса Николсона, команданта америчке војске у Окинави.
Војни командант је рекао да ће САД у будућности Јапанцима вратити још територије, поштујући жеље становника Окинаве да присуство америчке војске буде смањено.
Без обзира на враћање територије, на Окинави ће се као и пре налазити 70 одсто свих војних објеката САД у Јапану. Према подацима администрације Окинаве, на острву се налази 26.000 америчких војника и 19.000 чланова њихових породица и америчких грађана.
Становници острва сматрају да је повраћај 4.000 хектара недовољан. Они су више пута изражавали гнев због рада америчких база, као и због криминала у којем су учествовали амерички војници у префектури. Гувернер Онага, који ужива подршку локалног становништва, инсистира на максималном смањењу броја војника и војне технике САД у префектури.