„Разматрам Астану као фазу и као допринос. И како је председник Русије Владимир Путин изјавио, не сматрам то такмичењем, већ допуном улоге УН у решавању ситуације у Сирији“, истакао је Де Мистура.
Циљ остаје инклузиван политички процес у Сирији и зато ће УН поздравити сваку иницијативу у том правцу, укључујући и могући састанак у Астани, рекао је новинарима специјални изасланик УН.
„Циљ и даље остаје политички процес у Сирији који ће бити потпуно инклузиван и који ће се заснивати на Резолуцији Савета безбедности УН 2254. Али како то да постигнемо узимајући у обзир реалну политику? На томе ћемо радити. Због тога поздрављамо иницијативу Астане и друге иницијативе у том правцу“, рекао је он.
Раније је председник Русије Владимир Путин изјавио да се са турским лидером Реџепом Тајипом Ердоганом договорио о предлогу сукобљеним странама у Сирији да процес мировних преговора наставе на новој платформи у Астани.
Путин је рекао да нова платформа може да допуњава женевске преговоре. Председник Казахстана Нурсултан Назарбајев је током телефонског разговора са Путином и Ердоганом подржао ту иницијативу и најавио спремност да обезбеди платформу за такве разговоре у главном граду Казахстана.