Одговарајући на питање да ли су мере безбедности појачане због убиства руског амбасадора у Турској, портпарол руског председника Дмитриј Песков је рекао да се сви догађаји на којима учествује председник „обезбеђују на највишем нивоу“.
„Када се организују конференције за новинаре, као и сви други тако масовни догађаји, наравно да се предузимају мере безбедности које одговарају датом тренутку“, рекао је Песков.
Подсећања ради, традиционалнa годишњa конференцијa за новинаре Владимира Путина била је заказана за четвртак 22. децембар, али је због трагичних догађаја у Анкари и церемоније опраштања од руског амбасадора померена за петак у 10 сати.
Путин се за ову велику конференцију, по правилу, припрема данима и веома озбиљно. У Кремљу кажу да се тих дана готово не спава зато што се „председник припрема веома пажљиво“, ишчитава материјале и обнавља знања о најразличитијим темама, из свих области унутрашње и међународне политике, безбедности, економије…
У припреме је укључена и читава армија људи — сва министарства и друге државне институције и агенције, које председнику Путину достављају релевантне информације и аналитичке материјале. То је читава база података, бројки и свих могућих информација. Кажу да је прави подухват само прочитати толике списе.
У Кремљу такође праве и прогнозе каква ће питања новинари постављати, или тачније које теме ће их највише занимати.
До сада се никада није десило да Путин није имао одговор на њихово питање или да су га ухватили неспремног. Он као из рукава избацује статистичке податке и одговара на свако „пријатно“ и „непријатно“ питање.
Новинари који традиционално присуствују овом великом догађају кажу да су стекли утисак да им „Путин чита мисли“ и да „председник тачно зна које ће му питање поставити“, иако је свако питање „строго чувана тајна“, која се данима и недељама осмишљава на редакцијским колегијумима.
Традиционално, највише се постављају питања о унутрашњој и спољној политици Русије, прича се о глобалним темама, али често се провуче и неко питање о приватном животу руског председника.
Очекује се да ће ове године главне теме велике Путинове конференције за новинаре бити економија, социјална сфера, ситуација у Сирији и на Блиском истоку, борба против међународног тероризма, руско-амерички односи и регулисање ситуације у Украјини. Такође, очекује се да ће медије посебно интересовати Путинов коментар на резултате избора у САД.
Новинари се, с друге стране, за овај догађај такође спремају данима — осмишљавају питања и трикове како да привуку пажњу председника. Јер на овај догађај, по правилу, дође више од 1.000 новинара, а само неколико десетина њих добије шансу да постави питање.
За свој „минут славе“ новинари се довијају на разне начине. Да би поставили питање руском председнику неопходно је да, најпре, заузму добро место, пожељно што ближе бини. Због тога када се отворе врата сале у којој се конференција одржава настаје прави стампедо.
Међутим, заузимање доброг места је само пола посла. Следећи корак је привлачење пажње — маше се медведићима, заставама, марамама, подижу се плакати са најразличитијим порукама, попут оних упућеног Путиновом портпаролу: „Песков нас не примећује“ или „Ви ћете сигурно нама одговорити“.
Да би се привукла пажња, облачи се и гардероба јарких боја, долази се чак и у народној ношњи или, рецимо, ловачкој униформи, а било је и оних који су долазили са кацигом на глави или глобусом у рукама.
Ове године је за Путинову редовну конференцију акредитован рекордни број новинара, чак 1.437 њих из целог света. То је 47 новинара више него прошле године.
Разговор са представницима седме силе прошлог децембра трајао је дуже од три сата, и за то време Путин је одговорио на више од 40 питања. Он је одговарао на питања у вези са стањем у руској економији, украјинском кризом, борбом против ДАЕШ-а, односима са Турском и НАТО-ом, сиријском војном интервенцијом, као и на низ других актуелних питања.
Најдужа до сада конференција била је одржана 2008. године и трајала је четири сата и 40 минута, и за то време одговорио је на више од 70 питања.
Први пут руски председник је одржао велику конференцију за штампу 2001. године. Затим су такви састанци са новинарима постали годишњи. Изузетак је било само време када је Путин заузимао дужност руског премијера.
Ово је, иначе, 12. годишња конференција за новинаре Владимира Путина.