Нежданов у изјави за Спутњик каже да упркос широком спектру лажних видеа о Сирији прича увек остаје иста.
Министарство унутрашњих послова Египта саопштило је у понедељак да је полиција ухапсила човека који је инсценирао фотографије „рањене деце“, које је планирао да употреби како би на друштвеним мрежама погрешно представио фотографије разарања и рањеника у Алепу.
Нежданов сматра да они који производе лажне снимке деце рачунају на то да ће код гледалаца изазвати јаке емоције. Он се позива на читав низ сличних лажних снимака, нарочито хуманитарних конвоја и деце, које су снимили терористи ДАЕШ-а.
„Чини се да сви ти лажни видео-снимци имају један те исти сценарио. А зашто емитују толико лажи? Постоји и до 70 одсто људи који верују свему што виде на екрану“, каже Нежданов и напомиње да они који праве такве ствари само манипулишу људима да би постигли разорни ефекат.
Нежданов хвали Министарство одбране Русије због успешног разоткривања лажних снимака у вези са дешавањима у Сирији.
Према египатском МУП-у, полиција је била сведок једног таквог снимања у близини остатака зграде које су локалне власти претходно одлучиле да сруше —девојчица у белој хаљини обливена „крвљу“ стоји, а руци обмотаној завојем држи меду, који је такође прекривен „крвљу“. Касније се испоставило да је у питању црвена фарба која је привукла пажњу полицајца.
Сниматељ те сцене касније је у притвору признао да је хтео да објави фотографије девојчице на друштвеним мрежама са натписом: „Крв деце Алепа“.
Што се девојчице тиче, она је испричала да ју је на снимање испред напуштене зграде аутобусом довео „чика Мустафа“, који је изгледао не старији од 25 година.
„Чика Мустафа је испричао да морам да обучем хаљину натопљену крвљу и да ће он да направи неколико фотографија“, рекла је она, додајући да јој је „чика Мустафа“ предложио да позира као рањена девојчица из Алепа…