„Када сам пре годину дана чуо да је код нас у Јакутску могуће гајити поврће на температурама од 40-50 степени испод нуле на Целзијусовој скали, био сам врло скептичан. Након састанка са јапанским инжењерима почео сам да верујем да је то могуће, а пре неколико дана сам убрао са гране први парадајз“, написао је градоначелник на свом профилу на Фејсбуку.
Изградња специјалне стаклене баште на бази технологија јапанске компаније „Хокаидо корпорејшен“ почела је у јулу ове године у селу Сирдаху надомак Јакутска, највећег руског града који се налази у пермафросту, зони вечитог снега и леда.
Градоначелник за Спутњик каже да се башта налази на територији јакутске зоне убрзаног развоја „Кангласи“.
„Ова територија је пре свега намењена представницима малог и средњег бизниса. Током зиме поврће углавном добијемо из Кине, и не бих рекао да је његов квалитет баш добар. Добијамо, наравно, и руско поврће, из Краснодарског краја, али много је јефтиније да га сами узгајамо. Јакутски парадајз је потпуно еколошки безбедан и за децу и за одрасле“, истиче он.
Површина стаклене баште је 1,6 хектара, али до 2020. године она ће бити дупло већа, а после 2021. предузеће ће производити до 2.200 тона поврћа годишње.
То је 40 одсто поврћа потребног Јакутску. Фирме које послују на територији зоне убрзаног развоја добиће велике пореске олакшице уколико одлуче да улажу у развој јакутско-јапанског пољопривредног пројекта.
Јапанско поврће се већ гаји у Хабаровском крају (Далеки исток). Стаклена башта је званично отворена у априлу 2016. године на територији зоне убрзаног развоја „Хабаровск“.