Током наступа бивши председник је изјавио да је украјинска „јединствена цивилизација“ подарила свету мноштво ремек-дела, а међу првима су, како је рекао, Трипољска археолошка култура из петог миленијума пре нове ере.
Јушченко је потом навео да је за сваку земљу важно да има „свој национални Лувр“ у који би, према мишљењу бившег украјинског председника, требало сместити платна Иље Рјепина.
„Важно је имати свој национални Лувр и рећи да је Рјепин — репа — украјински сликар, а Чајковски — чајка (галеб) — украјински композитор, да је Достојевски украјински писац. И том низу се може прикључити још хиљаду презимена“, изјавио је Јушченко.
Руски говор (изговор), према мишљењу политичара, такође је део украјинске културе и изван ње нема посебне вредности.
Ово није први пут да нека јавна личност Украјине даје такве изјаве. Заслужни уметник Украјине Игор Курилив, анализирајући квартете Бетовена, дошао је до закључка да су у њиховој основи украјинске народне мелодије, док је доктор историјских наука Виктор Бели збунио украјинске новинаре тврдњом да је Украјина „од другог миленијума пре нове ере“ била житница целог света, „заједно са Египтом“.