Он је додао да то да ли ће српски народ сам формирати ЗСО првенствено зависи од понашања Албанаца на КИМ и од притиска међународне заједнице, посебно Европске уније и Вашингтона који, како је рекао, имају специјалну одговорност за оно што се дешава на КИМ када је у питању реализација Бриселског споразума.
„Не може се више одуговлачити јер Приштина стално налази неке изговоре, стално скреће пажњу на друге теме, стално измишља неке инцидентне политичке ситуације, и стално се правда такозваним паралелним структурама, те такозваним Уставним судом на КИМ", поручио је Дрецун за РТС.
Коментаришући то што су прошле скоро три године од потписивања Бриселског споразума, а ЗСО није формирана, Дрецун је оценио да Приштина очигледно жели из тог споразума да узме за себе само оно што јој одговара.
Он је, међутим, подсетио да је „темељни стуб“ Бриселског споразума ЗСО која, како је рекао, треба да буде „формат, механизам и институција, која ће омогућити српском народу равноправност“ и да се не доносе одлуке које су штетне по српске интересе.
„Тај механизам није успостављен због опструкције Приштине, која избегава да реализује оно што је договорено“, рекао је Дрецун.
Приштина таквим понашањем, оценио је, ствара ситуацију у којој ће српски народ на КИМ бити принуђен да сам формира ЗСО.
„То не би била никаква илегална, паралелна структура јер је она договорена у Бриселу. Албански представници су то договорили, ставили свој потпис, дали своју сагласност, али не поштују оно што је договорено“, поручио је Дрецун.
ЗСО, нагласио је, треба да буде формирана.
„То треба урадити. Ако Приштина то неће да уради, српски народ има пун легитимитет и легалитет на основу договора у Бриселу да формира ЗСО. Ако Приштина настави са опструкцијама, онда ћемо бити све ближе таквој ситуацији“, поручио је Дрецун.
Директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић најавио је јуче да, уколико наредних неколико недеља не буде конкретних корака ка стварању ЗСО, српски представници ће од Сретења (15. фебруара) 2017. сами успостављати Заједницу на Косову и Метохији.
Он је казао да ће Срби сами кренути да договарају како ће да изгледа ЗСО, које ће бити њене надлежности, да стварају институције које треба да представљају претпоставку за опстанак и очување српског народа на Косову и Метохији.
Све то, како је додао, у жељи да никоме не одузму права, да нико нема због формирања ЗСО мања права, али да она каква је договорена, уз поштовање свих споразума, постане и стварност.