Дводневна посета руског председника Владимира Путина Јапану 15. и 16. децембра могла би да послужи као подстицај за све који желе да послују са Русијом следеће године, сматра аутор текста. Он наводи да је током самита двеју држава закључено 60 економских споразума.
„У будућности ће се милијарде долара обртати између Јапана и Русије, а биће потрошене на нафтну експлоатацију, изградњу још једне фабрике за прераду течног гаса на Сахалину и гасовода до острва Хокаидо“, наведено је у тексту.
Форбс наводи да одлука јапанског премијера Шинза Абеа да позове Путина у госте сведочи о његовој очајничкој жељи да учврсти односе са Русијом.
Још један фактор који ће, вероватно, Москви ићи на руку, јесте победа Доналда Трампа на председничким изборима у САД и кандидовање бившег председника компаније „Ексон мобајл“ Рекса Тилерсона за државног секретара, наводи аутор.
Према Русији се окреће Катар, што би могло да доведе до јачања улоге Москве, сматра аутор текста. У децембру је Инвестициони фонд Катара, заједно са компанијом „Гленкор“, која тргује сировинама, потписао уговор о преузимању 19,5 одсто компаније „Росњефт“.
Избор Трампа и енергетски споразуми са Катаром и Јапаном, вредни више милијарди, сигнали су да Русију очекују нове политичке и економске перспективе. У 2017. години Москва ће имати могућност да води игру са позиције колосалне силе, закључује аутор текста.