Професор за блискоисточне студије на Факултету за међународне послове у Паризу Жан Пјер Филиу каже да „док год Рака представља оперативни командни центар за нападе ДАЕШ-а, Европа ће изнова и изнова бити изложена нападима“.
Он наводи да док џихадистичка пропаганда наставља да тврди да су терористички напади ДАЕШ-а „освета“ за ваздушне ударе Запада, постоје чињенице које доказују да је тачно управо супротно.
„Имајте на уму да су терористи у марту напали Брисел, када су погинуле 32 особе, када Белгија ни на који начин није била активна у коалицији против ДАЕШ-а“, нагласио је он.
Тај француски научник сматра да терористи виде Европу и као „жељени извор потенцијалних регрута и као опасан контра-модел дуготрајне коегзистенције“.
„Терористички напади у Европи имају за циљ стварање унутрашњег сукоба и друштвене напетости у нади да ће подстаћи више младих мушкараца муслимана (и више од неколико жена) да се придруже џихадистима у Сирији и Ираку“, истиче он, називајући Француску и Немачку двема главним метама ДАЕШ-а.
Прошлог четвртка приватна обавештајна фирма „Суфан груп“ објавила је извештај у коме се предвиђа да ће се „недавни талас терористичких напада на Западу вероватно наставити 2017. године и утицати на изборе и политику“.
Та обавештајна компанија сматра да је ДАЕШ већ показао „јасно оперативно присуство у Европи“.
У извештају се, такође, предвиђа да ће предстојећи избори у Немачкој, Француској и Холандији бити „под великим утицајем страха и претње“ од тероризма, а тренутна избегличка криза подстицаће и једно и друго.
У међувремену, швајцарски законодавци подигли су узбуну због опасности од исламске радикализације и могућег утицаја земаља Персијског залива на џамије у земљи и муслиманске организације.
„Немамо појма ко шта финансира. Не знамо какав новац долази. Не постоји транспарентност“, каже Дорис Фијала, члан Националног савета и потпредседник швајцарске делегације у ПССЕ за „Свисинфо“.
Говорећи за „Ноје Цирхер цајтунг“ председница Форума за напредни ислам Саида Келер Месахли рекла је да „огромне суме новца“ улазе у Швајцарску из Саудијске Арабије, Уједињених Арапских Емирата, Катара, Кувајта и Турске за ширење вехабијског и салафистичког учења у Европи.
Док Филиу позива коалицију коју предводи САД да преузме контролу над Раком од ДАЕШ-а што је пре могуће, генерал-потпуковник Стивен Ј. Таунсенд, командант коалиционих снага у Ираку, истиче у свом интервјуу за „Дејли бист“ да ће бити потребно „две године напорног рада“ да се из Раке и Мосула протерају терористичке групе.
Шта је са Сиријском арапском армијом?
Чини се да француски професор Сиријску арапску армију (САА), коју подржава Русија, не сматра ефикасном за борбу против ДАЕШ-а.
Он је чак иде тако далеко да тврди да је САА „ликвидирала управо оне снаге које су протерале ДАЕШ из Алепа још у јануару 2014. године“, очигледно заборављајући да се те „снаге“ састоје од Нусра фронта, огранка злогласне Ал Каиде, и њених сарадника.
За разлику од њега, Борис Долгов, виши истраживач на Институту за источне студије Руске академије наука, истиче да је ослобађање Алепа створило прилику да САА поврати Идлиб и Раку.
Говорећи за агенцију РИА Новости средином децембра, тај експерт је рекао да ће сиријска војска прво морати да поврати контролу над Палмиром, а затим, евентуално, да планира офанзиву на Идлиб и Раку.
У међувремену, министри спољних послова Русије, Турске и Ирана сложили су се прошлог уторка да не постоји војно решење за сиријску кризу и показали своју спремност да допринесу мировном процесу.
Истовремено, министар спољних послова Русије Сергеј Лавров рекао је новинарима да су Иран, Русија и Турска потврдили „своју одлучност да се заједнички боре против ДАЕШ-а и Нусра фронта и одвоје их од других наоружаних опозиционих група“.
„Мислим да је најефикаснији формат онај који сада видите… До данас је формат руско-иранско-турске ’тројке‘ доказао свој значај барем у погледу практичних ствари“, истакао је Лавров.