Он је за Спутњик истакао да је очигледно да су они коју су протагонисти затезања односа са Русијом и покушаја изазивања неких унутрашњих слабости и раскола у самој Русији, толико погођени избором председника кога нису очекивали да се прибојавају да ће читава та њихова грађевина можда пропасти.
„Због тога је овај потез поприлично ирационалан, јер ако има неких необјашњивих ствари и отворених питања, то се постиже контактима, разговором, а не мерама оваквог поприлично превазиђеног облика одмазде“, нагласио је он.
Јовановић је подсетио да је сличну меру увела и Велика Британија пре неколико деценија према Совјетском Савезу, када је масовно затражила одлазак стотинак совјетских дипломата, наводећи као разлог њихову велику умешаност у неке недозвољене радње у Британији.
То је такође био један облик заоштравања односа са СССР-ом у време врхунца Хладног рата.
„Сада се изгледа тај хладни рат вратио, поготово између САД и Русије, Европа је такође ту укључена, али она је више пратилац Америке него кључни фактор који доноси одлуке. Овакве спектакуларне одмазде бисмо могли и да очекујемо“, додао је он.
Олакшавајућа околност, према његовим речима, јесте да ова администрација броји своје последње дане и тешко је очекивати да би за последњих 20 дана власти могла да учини нешто што би озбиљније, а не само спектакуларније, као што је овај потез, угрозила односе између две земље, а тиме и мир.
Упитан да ли ово може да се протумачи као потпуни престанак дипломатских односа, Јовановић тврди да је то тешко, као и да се то дешава у ситуацијама објаве рата или неких врло тешких догађаја.
„САД и Русија морају да буду у контакту, ако ништа друго зато што су једине нуклеарне суперсиле. У таквој ситуацији немогуће је да једна страна прекине односе са оном другом. То би изложило њу и свет опасностима које би биле несагледиве. До тога неће доћи, али ће, разуме се, бити одговора, реципрочно“, закључује он.