Према актуелним подацима, у турској бази Инџирлик се налази између 50 и 90 од укупно 200 нуклеарних бомби Б-61, којима НАТО располаже у Европи.
Руководилац турског Центра за економска и спољнополитичка истраживања Синан Улген за Спутњик каже да је у току модернизација нуклеарног наоружања и да у тренутним условима нема ни речи о пребацивању бомби из Инџирлика у друге земље-чланице НАТО-а, али да би ако до тога икада дође, тај процес трајао годину или две, због безбедносних мера.
Улген подсећа да се нуклеарно оружје налази на територији Турске откако се завршио Хладни рат.
„Оно није у власништву Турске, него Америке, и размештено је на турској територији у складу са доктрином НАТО-а о одвраћању Русије. Турска је једна од пет европских земаља у којима се налази америчко нуклеарно наоружање. Али, у поређењу са осталима, то јест са Италијом, Белгијом, Великом Британијом и Холандијом, Турска је због географског положаја најнебезбеднија. Повлачење нуклеарног наоружања са турске територије могуће је тек након што САД и Русија потпишу глобални споразум о нуклеарном разоружавању. Али, ако узмемо у обзир изјаву Трампа о проширењу нуклеарних капацитета, постаје јасно да до тога неће доћи у догледној будућности.“
Према мишљењу адмирала у пензији Туркера Ертурка, Трамп ће и даље следити традиционалну америчку политику једнополарног света, зато његова изјава о нуклеарним потенцијалима није неочекивана.
Ертурк је за Спутњик рекао да пошто Турска не контролише нуклеарно оружје које је размештено у бази Инџирлик, оно би у случају оружаног сукоба могло да буде искоришћено против — саме Турске.
„Турска би могла да буде објект напада у случају евентуалног сукоба између САД и Русије. Стога, то наоружање је више штетно него корисно. Нажалост, тренутно у Турској мало ко размишља о томе“, закључује саговорник Спутњика.