Русија, Кина и Пакистан упозориле су да утицај ДАЕШ-а у Авганистану расте и да се безбедносна ситуација погоршава.
Представници три земље састали су се у Москви. Сједињене Америчке Државе, које још увек имају скоро 10.000 војника у Авганистану, више од 15 година након што су авганистанске снаге, подржане америчким трупама, свргнуле исламистичке талибане, нису позване на разговоре у Москви.
„Три земље изразиле су посебну забринутост због појачане активности екстремистичких група у земљи, укључујући и авганистански огранак ДАЕШ-а“, изјавила је портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова након састанка.
Почетком децембра Русија, Турска и Иран одржали су трилатералне разговоре у Москви о решавању ситуације у Сирији, на које Сједињене Америчке Државе такође нису позване.
Коментаришући те састанке, Куртов је истакао да се чини да Москва ствара сопствени тренд у решавању авганистанске и сиријске кризе. Предложене иницијативе могле би значајно да промене однос снага на међународној сцени, сматра он.
Међутим, он је додао да не треба искључити могућност да би иницијативе могле да постану природни наставак актуелних промена у америчкој спољној политици након избора 45. председника САД. Доналд Трамп је отворено осудио политику Обамине администрације, како на Блиском истоку, тако и у Авганистану.
„Москва није могла да не искористи прилику која јој се пружила да промени постојеће преговарачке формате и покуша да помери дипломатске разговоре са мртве тачке у којој су се дуже времена налазили“, рекао је он за Спутњик.
Куртов је, такође, истакао да без обзира на све приказане напоре да се авганистанске власти и опозиција доведу за преговарачки сто, САД нису постигле никакав видљиви успех. Истовремено, Пакистан, Кина и Русија су веома заинтересовани за стабилизацију ситуације у земљи због близине својих граница.
Он истиче да учешће Авганистана на састанцима покреће одређена питања из те земље, међутим, следеће године он ће се придружити Шангајској организацији за сарадњу у којој Русија и Кина играју главну улогу.
Руски експерт за Пакистан Петар Топичканов сматра да је нови тренд у решавању авганистанске кризе чиста иницијатива Москве. И Кина и Пакистан су раније учествовали у квадрипартитном формату са учешћем САД, али су се разочарале, јер је САД утицала на став Кабула.
Он сматра да су те две земље одабрале да се придруже Москви.