Закерберг је потрошио укупно између 100 и 150 часова на стварање Џарвиса, па није ни чудо што је укључивање и искључивање светла и грејања, као и отварање односно затварање врата, нешто што се „подразумева“.
Осим ових основних функција, Закербергов Џарвис уме и да, након што добије команду, из колекције изабере одређене песме и да укључи музички плејер. Такође, роботизовани асистент уме и да изабере сличне извођаче и сродну музику претходно задатој или сличан жанр, као и најбоље песме одређеног певача.
Џарвис може да распознаје гласове Марка Закерберга и његове супруге Присиле. Тако, када чује команду „укључи светло у мојој соби и пусти неку музику“ — робот тачно зна коју собу би требало да осветли и чију омиљену музику да пусти.
Асистент са вештачком интелигенцијом исто тако може да распозна из које собе му се неко обратио, па ако команду да „појача интензитет светлости“ Џарвис добије из кухиње, он ће управо у тој просторији то и учинити.
Закербергов асистент чак уме и да „чува“ његову малену ћерку Макс, а путем камере сам оснивач Фејсбука може да подучава ћерку кинеском језику (матерњем језику њене мајке, који је Закерберг у међувремену научио) или да прати шта она ради, иако нису у истој просторији.
Закерберг је на улазна врата куће поставио неколико камера како би Џарвис могао добро да види ко долази у кућу. Вештачка интелигенција анализира лица која види путем камера, односно (не) проналази их у бази података. Пошто утврди да ли домаћин очекује госте или не, робот одлучује да ли да пусти госта у кућу, а Закерберг добија информацију о томе и фотографију госта.
Закерберга често питају зашто готово увек носи сиве мајице, а без обзира на његов одговор, он је програмирао свог асистента да на њега по потреби „испаљује“ чисте сиве мајице.
Сматра се да глумац Морган Фриман има најпријатнији глас на свету, па је Закерберг свог помоћника „опскрбио“ управо гласом чувеног глумца. У крајњој линији, Фриманов глас се чује на видео-снимку путем којег је Закерберг представио Џарвиса.
Оснивач Фејсбука је направио апликацију за ајфон којом се обраћа Џарвису. Истини за вољу, квалитет распознавања засад је далеко од идеалног, јер се на једној од репортажа види да Закерберг понавља једну команду четири пута пре него што се његова заповест и испуни.
Марк Закерберг нема намеру да стане: он планира да обучи односно оспособи Џарвиса да обавља неке нове задатке, а у то име се обратио и члановима друштвене мреже Фејсбук и замолио их да предложе шта би то могло бити. Закерберг засад нема намеру да свог асистента претвори у масовни производ.