Портпарол кинеског министарства спољних послова Генг Шуанг је на редовној конференцији за новинаре такође затражио од САД да признају осетљивост тајванског питања након што је Трамп оставио отвореном могућност састанка са тајванском председницом ако она посети САД после његове инаугурације, преноси Ројтерс.
Трамп је раније након критике на рачун Северне Кореје критиковао и Кину због тога што, како је навео, профитира од економских веза са Сједињеним Државама, а не жели да помогне у спречавању да Северна Кореја дође до нуклеарног оружја.
„Кина користи велике количине новца и богатства из САД у потпуно једностраној трговини, а не жели да помогне Северној Кореји. Баш лепо!“, написао је Трамп на свом налогу на Твитеру, преноси Ројтерс.
Од победе на изборима у новембру, Трамп је више пута упућивао критике на рачун Пекинга, а разговарао је телефоном и са председницом Тајвана, која Пекинг сматра својом територијом.
Он је претходно такође на Твитеру реаговала на тврдњу севернокорејског вође Ким Џонг Уна да је Пјонгјанг близу пробног лансирања интерконтиненталне балистичке ракете.
„Северна Кореја тврди да је у финалној фази развоја нуклеарног оружја способног да досегне делове САД. То се неће десити!“, написао је Трамп на овој друштвеној мрежи.
Ројтерс је у недељу пренео да је Ким у говору који је преношен на телевизији казао да „истраживање и развој најмодерније војне опреме активно напредују и припреме за пробно лансирање интерконтиненталне балистичке ракете су у последњој фази“.
Агенција је навела да је Северна Кореја током 2016. извршила раније незабележени број тестирања балистичких ракета, али да поједини стручњаци тврде да је још далеко од развијања интерконтиненталне балистичке ракете са нуклеарном главом која би могла да досегне САД.
Извор: Танјуг