Прес-служба руског Министарства одбране објавила је да ће до краја 2017. године напредни роботски системи бити инсталирани на беспилотне летелице које ће користити руске трупе за радиолошку, хемијску и биолошку одбрану.
Ове трупе су прве у оружаним снагама Русије које ће користити роботе за обављање специјалних задатака, навела је прес-служба.
Међу њима су мобилни роботски системи КПР и систем за радијацијско и хемијско извиђање на даљинско управљање РД-РКхР, пише у саопштењу.
„Ови роботски системи помажу у решавању задатака везаних за радијацијско и хемијско извиђање, међу којима је повећана концентрација опасних хемикалија, као и висок ниво радијације који искључује људско присуство“, додали су у Министарству одбране.
У Русији су током 2015. и 2016. развијена укупно 22 роботска система, укључујући и нови робот који је недавно представио Централни истраживачки институт за роботику и техничку кибернетику, пише лист „Росијска газета“.
Робот може да ради у радиоактивним зонама контаминације, у самосталном режиму и помоћу даљинског управљача оператора. Он представља теренско возило са шест точкова, дужине 1,4 метра и око једног метра ширине, а тежак је више од 270 килограма.
Јединственост робота је да су његови сензори способни да детектују изворе зрачења, региструју њихову локацију и утврђују њихову снагу. Осим тога, кружни видокруг монитора робота помаже у откривању извора гама зрачења, пише „Росијска газета“.
Робот може да се покрене преко радио-канала за комуникацију на удаљености од 500 метара, као и повезивањем помоћу кабла на удаљености од сто метара.