Према информацијама америчког листа наређење „без изузетка“ послато је у Стејт департмент 23. децембра. Оно се односи на такозване „политичке“ амбасадоре који су били именовани на своје дужности захваљујући тесним везама са одлазећим председником Бараком Обамом. Као такви су означени амбасадори у Костарики, Чешкој, Новом Зеланду, седишту УН у Женеви…
Како је изјавио представник Трамповог прелазног тима, у томе нема лоше намере. Обамини амбасадори ће напустити своје функције као и хиљаде других политичких чиновника у Белој кући и федералним ресорима.
Представник америчке академије за дипломатију Роналд Њуман са своје стране је изјавио да се могло очекивати да ће на крају Обаминог мандата амбасадори морати да се врате у САД, али се он не сећа да су до сада у пракси амбасадори имали тако мало времена за паковање.
Како пише лист, у САД је увек постојао договор. Један број амбасадора је могао на неколико недеља или месеци да остане на свој позицији како би њихова деца могла да заврше школску годину. Исто тако, супруга новоизабраног председника Меланија Трамп је остала у Њујорку и није прешла у Вашингтон како њихов десетогодишњи син Барон не би морао да мења школу у сред школске године.
Да ли се тај указ односи и на америчког амбасадора у Србији Кајла Скота, који је прошле године на тој функцији заменио амбасадора Мајкла Кирбија, остаје да се види у наредном периоду.