„Изненадио бих се из више разлога. Не верујем да би човек који је за четири године подигао Србију лако одступио од посла премијера у којем може за наредне четири године имати још успеха. Владу треба водити са том енергијом“, рекао је Николић новинарима након уношења бадњака у зграду Генералног секретаријата.
Додао је да не би био кандидат ако не би добио подршку СНС-а.
Николић је са сарадницима данас унео бадњак у Председништво и пожелео грађанима Србије срећан Бадњи дан и Божић, те изразио жаљење што није имао прилику да на овај дан буде са Србима на Косову и Метохији.
„Свим грађанима Србије пожелео бих срећан Бадњи дан, као дан у очекивању најрадоснијег хришћанског празника, као нераскидиву вези са Божићем, а истовремено везу коју чини између нас Срба и хришћанства које смо прихватили и уградили део својих старих обичаја у којима је један бадњак, симбол снаге“, нагласио је он обраћајући се присутнима.
Тражићу да одем на КиМ када год буде нешто важно
Николић не крије да је разочаран што му је онемогућено да на Бадњи дан буде са Србима на Косову и Метохији и поручује да ће тражити да оде на територију јужне српске покрајине када год буде нешто важно.
Он је рекао да не верује да је одбијање његове посете Србима од приштинске администрације нека врста реваншизма за хапшење Рамуша Харадинаја у Француској, те да није сигуран да би добио одобрење и да није до тога дошло.
Подсетио је да није могао да присуствује ни устоличењу патријарха Иринеја, када га је од посете одвратила представница Унмика.
Казао је да се због тих одбијања осећа јако лоше, али да, иако увек постоје процене да је велика вероватноћа да га приштинска администрација неће пустити, није размишљао да би до тога могло доћи.
Србија неће и не може одустати од потерница
„Србија не може и неће одустати од потерница“, поручио је Николић потпредседници Европског парламента Улрике Луначек, која је тражила да ЕУ изврши притисак на Србију да укине потерницу за Рамушом Харадинајем.
„Постоји неколико савезника који се огласе увек када треба Србију на нешто натерати. Србија не може нити хоће да одустане од потерница. Зашто би?“, запитао је Николић.
Додао је да Луначек може да се изјашњава само о томе да ли ће чланице ЕУ да поступе по потерници.
„Нама ће моћи да нешто каже када будемо у ЕУ, а чак ни онда не мислим да бисмо је слушали“, рекао је Николић новинарима након уношења бадњака у зграду Генералног секретаријата.
Нагласио је да би ЕУ чланством Србије добила једну државу која не слуша наређења која су лоша за њене грађане.
„Нека саветује своју Унију, своју државу и породицу“, поручио је Николић Луначековој.
Изетбеговић не представља БиХ
Николић је најавио да иде у Бањалуку на прославу Дана РС и да позиви бошњачког члана Председништва БиХ Бакира Изетбеговића да о томе размисли, нису допрли до њега.
Оценивши да је проблем Изетбеговића што мисли да представља БиХ, и да ако са њим нема договор, нема договора са БиХ, председник Николић је истакао да је БиХ држава коју воли.
То је, како је рекао, држава уз чије постојање је одрастао, те не може да је мрзи када је у њој толико Срба и припадника других народа који су добро живели и заједно устали на Царевину.
Подсетио је да се организација која је извела атентат на аустро-угарског престолонаследника звала Млада Босна, а не Млада Србија, или Млада Хрватска и другачије.
У тој БиХ, како подвлачи, треба уважавати ставове оба ентитета, сва три народа, а Србија има дејтонско право и обавезу да сарађује са РС, а он као председник има уставну обавезу да брине о Србима где год се налазили.
Николић је рекао да је 25 година протекло од када је РС постала ентитет и да то треба прославити.
Грађани су на референдуму донели одлуку о прослави Дана РС, а око тога се не пита, како је нагласио, ни Бакир, а ни он.
„Ако мислим да ми је жеља већа да будем пријатељ са њим од интереса да будем пријатељ Срба, онда се грдно вара“, поручио је Николић.
Подсетио је да је Изетбеговић долази у Нови Пазар, а да се никоме у Србији није јављао.
„Прошли пут сам прихватио његов савет дат без моје молбе, неку врсту претње, када је рекао да нисам добродошао. Ако и сада буде рекао да нисам добродошао, треба да размисле у БиХ да један човек, чији утицај је све мањи, покушава да одлучује какви су односи двеју земаља. Важније је да сарађују две државе од два функционера“, рекао је српски председник.
Николић је поручио Изетбеговићу да би, након онога што је доживео српски премијер Александар Вучић на комеморацији у Поточарима, „требало да се покрије ушима“.
„Хвала му лепо што ме опомиње, али до мене то не допире“, закључио је он.