Епископ рашко-призренски Теодосије са двадесетак верника и свештенством дошао је рано јутрос у тај храм и унео бадњак уз певање Божићних тропара.
То је први пут од 1999. године да је за Божић служено у Храму и да су се у њему чуле Божићне песме.
Епископ Теодосије је у Храм Христа Спаса дошао у пратњи свештенства и монаштва Епархије рашко-призренске и верника. Након уношења бадњака и службе у олтару незавршене цркве епископ је поручио да је ово празник радости и мира и празник који ослобађа од греха и страха од смрти.
„Дошли смо у Храм Христа Спаса овде у Приштини, јер смо имали жељу да прво ’Христос се роди‘ у нашој епархији изговоримо у овом светом, али и мученичком Храму. Храму који су неки затворили и закључали да не би свештеници и православни верници улазили у њега и исто тако Храму који се налази у граду где данас нема православних Срба. Само је десетина остала и они живе у страху“, рекао је епископ Теодосије.
Он је додао да данашњи поздрав Христос се роди из Храма Христа Спаса има посебан значај и поруку за све који живе на Косову и Метохији и све Србе широм света, јер „подсећа да не смемо заборавити и остале наше храмове и манастире широм Косова и Метохије“.
„Не смемо заборавити ни овај град ни свету косовско-метохијску земљу на којој живимо“, казао је Теодосије.
Храм у Приштини је много пута скрнављен и девастиран, а Епархија рашко-призренска је прошле јесени уредила двориште и унутрашњост цркве. Последњи у низу инцидената догодио се пре око месец дана када су још увек непознати починиоци променили катанце на улазним вратима и онемогућили улаз у Храм. Епископ Теодосије данас је поставио нове катанце и закључао Цркву.
Јутрос су у Приштину дошли и заменик премијера Косова Бранимир Стојановић и официр за везу Београда у Приштини Дејан Павићевић.
„На ово Божићно јутро шаљемо поруку мира са једном испруженом руком помирења, руком на којој нема ни ланаца ни катанаца, исто као што их више нема овом храму“, рекао је Дејан Павићевић.
Заменик премијера Косова Бранимир Стојановић каже да је из Приштине данас послата порука мира.
„Желимо да живимо у љубави и миру са свима, ово је порука да нећемо одустати ни од једног свог камена где год се налазио, а камоли од наше цркве“, рекао је Стојановић.
Извор: Танјуг