„Мислим да чињеница да Светска служба Би-Би-Сија, немачка Дојче веле и амерички Савет за извештавање добијају знатно више финансијских средстава од РТ-а да би ширили ставове влада својих земаља пред глобалном публиком. То показује да медијско-политички естаблишмент Сједињених Држава и Европе не желе да изгубе монопол на пласирање информација“, навела је Симоњанова у писму које је објавио Гардијан.
Према речима Маргарите Симоњан, „сви инострани медији морају да се придржавају некаквог утврђеног сценарија (о извештавању о предизборној кампањи) како не би били оптужени за пристрасност“.
„И верујте да то није неутралност. Једини прихватљиви приступ био је да се ’подржи Клинтонова, а да се напада Трамп“, наведено је у писму.
„Једина оптужба обавештајних служби на рачун РТ-а састоји се у томе да је телевизијски канал критиковао Клинтонову, објављујући у својим репортажама о њој реалне чињенице. И то је наш такозвани злочин! Каква запањујућа подршка слободи говора и новинарству“, пише Симоњанова.
Америчке обавештајне службе објавиле су 6. јануара извештај у којем су поново оптужиле Русију за „умешаност у ток америчких избора“, али су одбиле да предоче било какве доказе за своје тврдње, позивајући се на поверљивост истраге.
У извештају је закључено да је Русија извела тајне операције како би утицала на исход избора, уз помоћ репортажа руске телевизије и објава на друштвеним мрежама.
У извештају се наводе и бројни цитати из блогова и јавних саопштења Маргарите Симоњан, које аутори документа називају потврдом везе РТ-а с властима Русије.