Ако се високи представник у БиХ Валентин Инцко не извини због стављања у исти контекст Републике Српске и НДХ, председавајући Председништва БиХ Младен Иванић ће као члан Председништва БиХ из Републике Српске прекинути комуникацију са том институцијом. У међувремену из Републике Српске стигла је најава да се све комуникације прекидају са високим представником док не стигне извињење.
То је укратко епилог произашао после одржавања прославе Дана Републике Српске, због чега се Балкан тресао „од Јахорине, преко Брисела и седишта НАТО, па све до Вашингтона“.
Да ли је могуће прекинути комуникацију са високим представником БиХ и да ли би у том случају било неких санкција у формалном, правном и политичком смислу?
Саговорници Спутњика одговарајући на то питање сагласни су у једном — Инцко је изашао из свог оквира задатог Дејтоном и прешао својом изјавом на политички терен, а његово извињење би било нормална ствар.
Политиколог Стевица Деђански каже да сама најава Иванића да ће са Инцком прекинути комуникације показује само једно — Срби се поново уједињују на тим просторима, односно, разлика која је постојала између власти и опозиције због интереса српског народа ипак се занемарује.
„Дакле, политичка борба је једно, а интерес српског народа друго, што на све нас позитивно делује. Што се тиче могућих последица, промене геополитичких позиција у свету показују да претње које стижу и од америчког амбасадора у БиХ и од високог представника губе смисао. На нама је сама да будемо смирени да нас не испровоцирају и да не направимо неки лош потез. Претње које су некад биле и које су могле да доведу до неког политичког притиска сад губе смисао“, објашњава наш саговорник.
Професор уставног права на Универзитету у Бањалуци др Миле Димчић објашњава да је према Уставу БиХ за вођење спољне политике БиХ надлежно Председништво БиХ, а у његово име председавајући председништва.
„Треба имати у виду и споразум о цивилном спровођењу мирног решења, то јест Дејтонског мировног споразума као међународног акта у смислу да је мандат високог представника да надгледа мирно спровођење решења у БиХ и да олакша да се превазиђу све тешкоће које би настале у спровођењу Дејтонског споразума“, истиче професор Димчић.
Он каже да високи представник уместо да се придржава својих надлежности користи изјаве које су непримерен акт.
„Позивање или упоређивање са било чим што не представља контекст Дана РС могуће је сматрати само као дерогирање уставних решења БиХ којима је РС потврђена као ентитет равноправан и јединствен и као државотворна јединица у БиХ, као сложеној држави“, наглашава наш саговорник.
У том смислу, он каже да је сасвим оправдана санкција најава прекида комуникације са високим представником.
„То треба посматрати у контексту покретања процеса у БиХ да се судбина ове земље препусти легалним институцијама и да учешће међународне заједнице буде само у функцији очувања дејтонског решења и пута БиХ ка евроинтеграцијама“, каже др Димчић.
Председник Парламента Српске Недељко Чубриловић, коментаришући изјаву високог представника Валентина Инцка, рекао је да се од њега очекује да штити уставни поредак БиХ и да буде тумач Дејтона, а не да свађа народ.
Удружење жена жртава рата РС најоштрије је осудило изјаву високог представника у БиХ Валентина Инцка у којој пореди Дан РС са даном оснивања НДХ и поручило је да му треба забранити улазак у Српску.
Од Инцка су извињење и прекид сарадње са њим затражила и сва удружења и све организације од јавног интереса за РС. Те организације сматрају да је циљ Инцкове изјаве да се на српски народ и РС пребаци колективна кривица за све догађаје у протеклом рату, а да се у другој фази, на основу колективне одговорности, затражи укидање РС.
„Уколико тражено извињење изостане, захтевамо да Влада прогласи Инцка непожељном особом на простору РС и прекине све контакте са њим“, наводи се у саопштењу.