Он је оценио да преговори у Женеви о поновном уједињењу Кипра показују охрабрујуће резултате, али је упозорио да не треба очекивати брза решења, пренео је Ројтерс.
„Приближавамо се решењу, али не можете очекивати чуда. Не трагамо за брзим решењем“, рекао је Гутереш новинарима у Женеви, где је данас завршен први састанак у оквиру конференције УН о Кипру.
Генерални секретар Ун је отворио конференцију, посвећену питању безбедности и гаранција, након чега су говоре одржали кипарски председник Никос Анастасијадес, лидер кипарских Турака Мустафа Акинџи, грчки министар спољних послова Никос Коцијас и његов турски колега Мевлут Чавушоглу, шеф британске дипломатије Борис Џонсон и председник Европске комисије Жан Клод Јункер.
Анастасијадес је изнео предлог о питању безбедности и истакао да у преговорима учествује и као председник Кипра и као лидер заједнице кипарских Грка, а Коцијас је изнео предлог о пакту пријатељства.
Би-Би-Си је раније данас јавио да ће се и турски премијер Бинали Јилдирим прикључити преговорима у Женеви о поновном уједињењу Кипра, што би, како оцењује, могао да буде сигнал да је у разговорима постигнут напредак.
Долазак Јилдирима у Женеву не значи да ће засигурно бити постигнут споразум за који је, да би ступио на снагу, потребно да буде потврђен на референдумима обе заједнице на Кипру.
Изасланик УН за Кипар Еспен Барт Еиде изјавио је пре два дана да је тешко постићи мировни договор на Кипру, али да то није немогуће.
Лидери кипарских Грка и Турака договорили су се почетком децембра да у јануару наставе преговоре о поновном уједињењу острва.
Интензивни преговори Анастасијадеса и Акинџија запали су у новембру прошле године у ћорсокак због неслагања у вези са питањем колико људи би имало право да потражује куће и имовину у зонама које ће бити под контролом сваке од страна у предвиђеној федерацији.
Кипар је подељен након што је 1974. године Турска извршила инвазију после пуча који је требало да доведе до уједињења тог острва са Грчком.