У децембру, буквално неколико седмица пре инаугурације новоизабраног председника САД, главни саветници за националну безбедност одлазећег председника Барака Обаме припремали су се за финални судар са Русијом на светској позорници, наводи лист.
Стална представница САД при УН Саманта Пауер убеђивала је Лондон и Париз, кључне европске савезнике Вашингтона, да допринесу да буде усвојена дуго одлагана резолуција о санкцијама сиријским властима због „коришћења хемијског оружја“ у сукобу.
Обамина администрација инсистирала је на томе да Савет безбедности што је могуће пре гласа како би „позвао на одговорност“ председника Сирије Башара ел Асада и његове присталице, пише аутор текста.
Тај корак требало је да буде изазов за Русију, која је раније текст резолуције оценила као неприхватљив и која би, дефинитивно, уложила вето на њега.
САД су, међутим, наишле на отпор управо оних земаља од којих су очекивале највећу подршку.
Велика Британија и Француска, које се увек активно залажу за санкције, испољиле су изненадну неодлучност и почеле да одлажу подношење резолуције на гласање.
„Прво одлагање било је због Божића, потом уочи Нове године, а онда још једном почетком јануара“, наглашава лист.
Велика Британија и Француска, судећи по свему, не намеравају да предузимају било какве мере како би позвале на одговорност сиријске власти, јер чекају ступање Доналда Трампа на дужност.
Новоизабрани председник, који је изразио жељу да сарађује са Русијом у вези са Сиријом, тешко да ће тражити сукоб са Москвом у Уједињеним нацијама поводом сиријског хемијског оружја.
То значи да ће међународни напори да се „Асад казни“ највероватније пропасти, закључује аутор текста.