Да је ситуација заиста лоша доказује и све већи број грађана који кроз различите видове изражавају незадовољство стањем у земљи, а последњи примјер свакако јесте „Грађанско испијање чаја“ испред зграде Скупштине, које ових дана окупља све већи број грађана који на креативан начин желе да пошаљу протестну ноту властима.
Све је почело тако што је грађански активиста Демир Хоџић прије неколико дана укључењима уживо испред Скупштине путем друштвених мрежа почео да позива грађане да му се прикључе у протесту против поражавајуће ситуације у земљи, након чега су постепено почели да му се прикључују прво пријатељи и познаници, а затим и други незадовољни грађани.
Према свједочењу Хоџића, два разлога су због којих се он одлучио на такав потез. Први је недавно поскупљење горива у Црној Гори од читавих 16 центи по литру, што је значајно повећало трошкове живота, а према ријечима нашег саговорника, људи ових дана посебно треба да се запитају „да ли се онима који су се продали за 50 евра пред изборе то исплатило и какав им је субјективни осјећај сада након свих ових поскупљења“.
„Друга иницијална каписла је да млади момак, мој пријатељ и колега са факултета Никола Бајчетић, бива затворен зато што се борио за слободу и достојанство свих грађана Црне Горе, а поред свега је и пребијен од стране полиције. Интересантно је да Бајчетићу чињеница да га је пребило педесетак полицајаца није омогућила споразум и нагодбу са тужилаштвом, као што су то учинили Маровићи, јер Никола Бајчетић изгледа није имао милионе, није имао везе и није био криминалац као они“, наглашава Хоџић.
Према ријечима иницијатора главни разлог ових грађанских окупљања је цјелокупна лоша социо–економска и политичка ситуација у Црној Гори, гдје је, како тврди, још увијек присутан велики страх код људи.
„Зашто се не побуне и дигну глас? Или је то недостатак повјерења и страха да не буду изманипулисани, јер сматрају да су више пута били изиграни кроз разне политичке и грађанске протесте?“, запитао се он.
Према општем ставу свих окупљених око ове иницијативе, „Грађанко испијање чаја“ представља „причу о ситуацији у земљи“, а та ситуација је, како наглашавају, „катастрофално лоша“. Како додају актери те акције, сукоба криминалаца на улицама сваким даном има све више и људи више просто не знају да ли смију да изађу са дјецом на улицу и да ли су улице црногорских градова уопште више безбједне за било кога.