И није потребно рећи да се неки од природних резервата Русије заиста истичу из веома посебних разлога.
Најмањи
Са површином од само 2,3 квадратна километра, планина Галич је најмањи природни резерват у Русији. Смештен у Липецком региону, овај релативно мали простор представља дом за више од 650 врста биљака, од којих многе иначе не расту у овој клими.
Највећи
Велики арктички природни резерват у Краснојарском региону највећи је резерват природе у Русији и има површину од око 42 хиљаде квадратних километара — што је отприлике величине Данске, Швајцарске или Холандије. Дом највеће популације белог медведа у континенталној Евроазији, овај резерват такође је познат по великој популацији дивљих ирваса и гнездилишту ретких врста птица, као што су сиви соко и дивља гуска.
Најмачкастији
Природни копнени резерват Земља леопарда је једино место у Русији где се могу срести и амурски тигрови и амурски леопарди. Око 40 врста животиња које живе у резервату сматра се ретким и угроженим.
Најплоднији
Природни резерват Врангелово острво на обали Чукотке понекад се назива обдаништем поларних медведа, јер се сваке године између 300 до 500 мајки-медведица тамо окупља да би се породило. Острво је такође познато као највећа пацифичка колонија моржева на свету и дом је једине колоније снежних гусака у Евроазији, што га вероватно чини биолошки најразноврснијим острвом на Арктику.
Најкрзнатији
Основан пре једног века, резерват природе Баргузин у Бурјатији је најстарији резерват природе у земљи, првобитно осмишљен како би помогао очувању самура. У време када је резерват основан насељавало га је свега 20-30 самура. Сада, међутим наоколо јурцају хиљаде ових малих крзнених створења.
Најмистичнији
Упркос изобиљу дивљих животиња и биљног света, необична карактеристика пејзажа позната као формација стена Манпупунер учинила је познатим Природни резерват Печора-Илич у Републици Коми. Скуп од седам камених стубова високих до 42 метра, локалне легенде тврде да су, у ствари, митски гиганти претворени у камен пре много векова магијом шамана. Иако није позната ван граница Русије, ова формација стена се сматра једним од седам руских чуда.
Највиши
Смештен на планини Елбрус, највишој планини у Европи, Национални парк Приелбрусје дефинитивно је највиши резерват природе у Русији. Дом за бројне врсте биљака и дивљих животиња, овај национални парк служи као центар за планинске спортове попут скијања, пешачења и планинарења.