Распоређивање америчких снага, које је ротационог типа како не би разгневило Москву, представљено је као једногодишњи тест како би се маринцима омогућило да се обучавају и спроводе вежбе са норвешком војском у тешким условима.
Кренувши из Северне Каролине чартер-летом у недељу увече, трупе су са пртљагом и оружјем допутовале данас на аеродром у Вернесу у близини града Трондхејма у средишњој Норвешкој, показују телевизијски снимци.
Норвешка, која је чланица НАТО-а, саопштила је у октобру да је прихватила захтев САД да стационирају трупе на њеном тлу.
Ова иницијатива је, међутим, узнемирила Русију усред тензија у порасту са Западом због украјинске кризе и сукоба у Сирији, наводи француска агенција.
„Ово засигурно неће побољшати безбедносну ситуацију у Северној Европи“, рекао је за АФП у октобру портпарол руске амбасаде у Ослу Максим Гуров.
Пре него што се 1949. придружила Северноатлантској алијанси, Норвешка је одагнала страхове Русије обећавши да неће отварати своју територију за стране борбене трупе „све док не буде нападнута или јој се не запрети нападом“.
Влада Норвешке сада тврди да НАТО трупе редовно одржавају вежбе у тој земљи, и да ротационо распоређивање није исто што и отварање сталне америчке базе.
До сада су САД имале велике количине војне опреме у тунелима прокопаним кроз норвешке планине, али не и трупе, подсећа француска агенција.
Извор: Танјуг