У данас објављеном извештају, та организација звони на узбуну због безбедносних мера које су усвојене у протекле две године у 14 држава-чланица ЕУ, укључујући проширена надзорна овлашћења, преноси Ројтерс.
У том периоду, у екстремистичким нападима убијено је око 280 људи у Француској, Белгији и Немачкој, а ти напади, за које је углавном преузео одговорност ДАЕШ, појачали су тензије због имиграције, али и популарност десничарских партија, а безбедност су учинили кључном темом предстојећих избора у Француској, Холандији и Немачкој, подсећа британска агенција.
„Широм регионалног простора ЕУ видимо како се муслимани и странци изједначавају са терористима. Такви стереотипи толико несразмерно погађају ове заједнице да међу њима постоји висок степен страха и отуђености“, рекла је Џулија Хол, експерт „Амнестија“ за антитероризам и ауторка извештаја.
Она је упозорила да би „драконске“ надзорне мере и овлашћења за претраге, притварање и хапшење попут оних које су уведене у Француској од новембра 2015, када је у тамошњим нападима убијено 130 људи, могле да буду злоупотребљене против активиста или мањинских група који не представљају истинску претњу.
„Амнести“ тврди да нове мере против величања или пропагирања тероризма смањују простор слободе изражавања и наводи да су у Француској 2015. малолетници чинили трећину од више од 380 људи који су гоњени због заговарања тероризма.
Ова организација је осудила оно што назива „орвеловском“ злоупотребом полицијског часа, путних ограничења и полицијских провера над појединцима који нису осуђени за злочине и често ни не знају за шта су оптужени.
Извор: Танјуг