Како каже, важно је нагласити да се, уколико је Додик стављен на потенцијалну црну листу, то формално могло десити само кроз указ председника Обаме, а да је за Бањалуку важна информација да је Трамп још раније изјавио да ће поништити читав низ указа те врсте кад преузме дужност.
Он тврди да ће овакав потез одлазеће администрације САД само учврстити намеру председника Додика да уложи додатне напоре да са новом Трамповом администрацијом изгради добре и квалитетне односе.
Према његовим речима ако су САД увеле санкције Додику то је одмазда Стејт департмента, јер је одбио захтеве Хојт Лија које је саопштио Додику у недавном телефонском разговору.
„Одбијање захтева који су били директно усмерени против интереса Републике Српске резултовало је, како видимо, одмаздом која се огледа у томе да председник Додик није на време добио визу САД како би могао да присуствује инаугурацији, у интервјуу у којем је Хојт Ли послао оштре поруке према Републици Српској и на крају у овом потенцијалном стављању председника Додика на црну листу“, подсећа он.
Како каже, треба узети у обзир да је одлазећа администрација незадовољна и што је Трампов транзициони тим показао велико разумевање према Републици Српској, почевши од тога да су позвали председника Додика на инаугурацију, до тога да су отворени за разговоре у правцу побољшања односа.
Осврнуо се и на однос будуће америчке администрације према БиХ, оценивши да је показала велико разумевање када је реч о затварању канцеларије ОХР-а и одласку страних судија Уставног суда БиХ, стављајући до знања да ће будућа администрација подржати те иницијативе из Републике Српске.
„Дефинитивно можемо очекивати да се тиме и председник Додик скине са листе, тако да на крају, била ова информација тачна или не, то није никаква катастрофа ни по председника Додика, ни по Републику Српску“, тврди Врањеш.
Врањеш каже да је примећено да одлазећа администрација САД последњих недеља врши низ врло агресивних политичких потеза, почевши од екскомуникације руских дипломата, преко заоштравања односа са Израелом, до распоређивања тенкова у Пољској.
„У питању је врло деструктивна политика одлазеће администрације, што се може протумачити као извесни атак на нову Трампову администрацију, остављајући им велики број отворених питања и једноставно речено ’врућ кромпир‘ што би требало уједно да има и деструктивни потенцијал, да би се показало да Трамп нема капацитета да се носи са свим проблемима који је Обама оставио у аманет“, истиче он.
У том смислу, како каже, не би зачудила информација да им је циљ да додатно закомпликују односе како у БиХ, тако и на Балкану.
„Сведоци смо ових дана огромних напада про-НАТО оријентисаних медија у региону, али и шире, како ће Додик изазвати рат, како је фактор дестабилизације и слично. Оно што је интересантно, нити једна једина порука тог типа никада није послата из Бањалуке. Ратом се једино прети из Сарајева“, каже Врањеш.
Он је подсетио на то шта су поручивали пензионисани бошњачки генерали, бошњачки интелектуалци и политички представници, и како ниједан про-НАТО медиј у региону то није осудио, већ упорно граде слику да је Додик фактор нестабилности, како каже, очигледно по налозима.
„Таква изградња стереотипа и манипулација стварањем нужно црно-беле слике, односно пропагандне активности на креирању нужно добрих и лоших момака, нама је већ добро позната. У том ширем контексту ово све не изненађује, укључујући и који је медији први изашао са спекулацијама, јер тај медиј води у последње време прилично агресивну кампању против Додика“, закључује саветник председника РС.
Раније су медији објавили да су САД увеле санкције против Додика, које подразумевају забрану путовања у САД и замрзавање имовине на територији САД, као и у свим земљама које се буду придружиле санкцијама.
Председник Републике Српске Милорад Додик огласио се тим поводом рекавши да не зна да ли је та информација тачна, али и да очекује тако нешто.
„Не знам да ли је информација да сам стављен на америчку црну листу тачна, јер ниједан званични документ још нисам добио, али очекујем тако нешто“, рекао је Додик.